119

Mužské křestní jméno Patrik má latinský původ. Vzniklo z latinského jména Patricius, jeho základem je slovo „pater” („otec”), příp. „patria” („vlast”). Jméno se vykládá jako „mající otce” (ve významu dědickém). Ve starém Římě se tak označoval svobodný občan, původem z některého z římských (patricijských) rodů. Přenesený výklad jména znamená „urozený”, „šlechtic”. Jméno jako takové se zřejmě vyvinulo v Irsku, původní irskou podobou jména je Petrik a patron Irska − Svatý Patrik je také jedním z nejznámějších nositelů jména.

Patrik je atraktivním mužským jménem, které nejenom ve svém významu, ale také ve svém znění nese ušlechtilost a vznešenost. Patrik je pravým mužem, urozeným a hrdým na svůj původ.

Mužské křestní jméno Patrik má i ženskou variantu ve jménu Patricie. Počeštěnou verzí jména je Vlastimil. Domácky se jméno užívá jako Patriček, Páťa, Paty, Paťo, Pat, Patek aj. Jméno

Patrik je oblíbené nejenom u nás nebo v Irsku, ale také v mnoha dalších zemích světa, mj. na Slovensku. Anglická podoba jména je Patrick, stejně tak i německá, spolu s variantami Patricius a Patrizius. Francouzština jméno užívá jako Patrice, španělština jako Patricio, italština jako Patricius. Maďarskými mutacemi jména jsou Patrik a Patrícius, polskými Patryk a Patrycy, ruština jméno zná jako Patrikij.

V naší zemi je jméno poměrně oblíbené, nosí ho více jak 30 tisíc českých mužů a chlapců.

Mezi nejznámější nositele u nás patří sympatický herec Patrik Děrgel, rozhlasový moderátor Patrik Hezucký, či sportovci fotbalista Patrik Berger a hokejista Patrik Eliáš. Jméno nosí též v současnosti oblíbený spisovatel Patrik Hartl.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account