Mužské křestní jméno Josef (také Jozef) patří k nejužívanějším českým jménům. Snad ještě více než jméno samotné se u nás zažily jeho domácí varianty Pepa nebo Pepík. Josef je prastarým biblickým jménem, jehož původ je spojený s hebrejštinou. Pochází z hebrejského jména Jóséph, které dle židovské tradice nosil jeden z patriarchů izraelského národa, syn Jákoba. Jméno se z hebrejštiny překládá jako „Bůh ti dá (dítě)“, „Bůh ti dá následovatele“, „Bůh ti přidá“.

Prastaré jméno Josef bylo oblíbené před tisíci lety stejně jako dnes. Nabízí nespočet domácích variant, starobylý původ a zajímavý výklad.

Mužské křestní jméno Josef se u nás vyskytuje také ve variantě Jozef, která je typická pro slovenštinu. Ženskou variantou jména je Josefa, Josefína nebo Josefka. Domácími podobami jména jsou především Pepa, Pepík, Pepíček, také Pepan, Pepin, Pepino, Pepča, dále Jožka, Jožan, Jožánek, Jožínek, Joska, Jozífek aj.

Jméno se v různých mutacích užívá po celém světě. Anglickou a francouzskou variací jména je Joseph, zkráceně anglicky pak také Joe. Němčina jméno zná jako Jozef, častěji jako Joseph. Italská verze jména je Guiseppe, španělská či portugalská José. Polsky jméno zní Józef, rusky Iosif, maďarsky József.

Toto jméno se u nás stále drží v oblibě, dědí se často z otce na syna. V současnosti ho nosí více jak 220 tisíc českých chlapců a mužů.

Zástupce jména najdeme napříč všemi obory a je těžké vybrat ty nejznámější. Mezi významnými českými osobnostmi najdeme malíře Josefa Ladu, Josefa Mánese nebo Josefa Čapka. Spisovatele by mohl zastoupit Josef Škvorecký či básník Josef Kainar. Za herce připomenu Josefa Beka, Josefa Kemra či jeho kolegy Josefa Abrháma či Josefa Somra. Převážně starší generace milovala zpěváka Josefa Zímu, ti mladší si rádi poslechnou Josefa Vágnera. Ve sportu zmíním třeba slavného českého žokeje Josefa Váňu.

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account