Ženské křestní jméno Petra má řecký původ, stejně tak i mužský protějšek jména Petr. Obě jména se vyvinula z řeckého slova „pétrá” („skála”), potažmo aramejského „képhá” se stejným významem. Jméno Petra se tak vykládá jako „skálopevná”, „tvrdá”, „neoblomná”.

Petra je atraktivním jménem, které nachází široké praktické využití. Své nositelce přitom jméno přináší i dlouhodobou historii a hluboký význam, dává ji sílu, odhodlání a pevný charakter.

Ženské křestní jméno Petra se vyskytuje také ve variantách Petruše, Petrana nebo Petronila. Mužskou alternativou jmen je Petr. Domácky se jméno Petra užívá jako Péťa, Peťa, Peťka, Petík, Petina, Petinka, také Peťule, Peťulka, Peťunka, Petrunka, Petruška, Petruš, Petřinka, Petřina, Petřička aj.

Jméno Petra najdeme také ve slovenštině, v angličtině, němčině švédštině nebo maďarštině. Francouzskou podobou jména je Pierre nebo Pierette, italskou Petra a Pietra. Dánština nebo norština jméno zná jako Petra a také jako Petrine. Ruština užívá vedle verze Petra také mutaci Petrina.

V naší zemi se jedná o velmi oblíbené jméno, našli bychom ho u více jak 100 000 žen.

Nejznámější českou Petrou současnosti bude asi tenistka Petra Kvitová. Jméno patří i zpěvačkám Petře Janů či Petře Černocké, také herečkám Petře Jungmanové nebo Petře Špalkové. Nositelkou jména jsou i modelky Petra Němcová nebo Petra Faltýnová. Jméno Petra nosí i spisovatelky Petra Hůlová nebo Petra Neomillnerová.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account