Radka je novějším slovanským jménem. Toto ženské křestní jméno vzniklo osamostatněním domáckých variant jmen začínajících na Rad- (Radoslava, Radomíra, Radimíra aj.). Jméno bývá spojováno i s archaickým slovanským jménem Radmila, pravděpodobně jde o odvozeninu právě tohoto jména. Novodobý význam všech jmen začínajících na Rad- je odvozován od slova „radovat se”. Také jméno Radka se tak překládá jako „radostná” či „radující se”.

Jméno Radka je žensky jemné, současně však v sobě nese prvky tvrdosti. Jméno v sobě skrývá jednoduchou krásu, přirozenou radost ze života a schopnost radovat se z maličkostí.

Mužským protějškem jména Radka je Radek. Významově příbuznými jmény jsou také Radmila, Radoslava, Radomíra, Radimíra aj. Latinskou podobou jména je Hilaria nebo Gaudencia. Domáckými variacemi jména jsou Ráďa, Rady, Raduš, Raduška, Raduna, Radunka, Raděnka, Radečka apod.

Jméno Radka se užívá i ve slovenštině, němčině nebo bulharštině. Ruskou podobou jména je Rada, stejně tak i srbochorvatskou (společně s mutací Radika).

V naší zemi žije kolem 26 tisíc žen tohoto jména.

Mezi nositelkami jména najdeme například známou českou moderátorku a modelku Radku Rosickou, v současnosti velmi oblíbenouspisovatelku Radku Třeštíkovou. Jméno nosí i herečky Radka Fidlerová, Radka Coufalová, Radka Stupková či Radka Pavlovčinová. Mají ho též zpěvačky Radka Fišarová či Radka Vranková, vystupující pod jménem Radůza. Jméno též proslavila výborná česká krasobruslařka Radka Kovaříková.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account