163

Mužské křestní jméno Valentýn (Valentin) má latinský původ. Jeho základem je latinské slovo „valens” s významem „zdravý” nebo „silný”. Vyvinulo se z původního latinského jména Valentinus.

Valentýn je jménem plným lásky, také zdraví a síly. Tato charakteristika je vlastní i muži jménem Valentýn nebo Valentin.

Ženskou variantou jména Valentýn je Valentýna (Valentina). Jméno se vyskytuje také v podobě Valentin. Obdobný význam jako jméno Valentýn mají i jména Valerián, Valerie, Válerie aj. Domácky se jméno užívá jako Val, Vala, Valek, Vali, Valin, Valentýnek, Valoušek, Týnek apod.

Jméno jako Valentín najdeme také ve slovenštině, jako Valentine v angličtině nebo jako Valentin v němčině, ve španělštině nebo ve francouzštině. Italskou podobou jména je Valentino. Maďarská mutace zní Valentin, příp. Bálint, polskými variacemi jména jsou Walenty a Walentyn, ruskými pak Valentin a Valent.

Mužů tohoto jména není u nás mnoho, Valentýnů necelá stovka, Valentinů pak kolem tří set. Ženskou variantu jména má pak kolem 1 200 nositelek.

Nejznámějším nositelem jména byl zřejmě Svatý Valentýn, původem z Itálie. Jeho svátek se s oblibou slaví jako Svátek zamilovaných. Jeho vznik provází několik legend. V našich zemích byl uživatelem jména i český šlechtic Valentin Kochan či slezský kníže Valentin Hrbatý. Současníkem je pak například malíř Valentin Horba. Jméno v ženské podobě − tedy jako Valentýna nosí dcera české herečky Sabiny Laurinové a rockového zpěváka Josefa Vojtka – Valentýna Vojtková, dále tu pak máme vycházející dětskou hvězdu Valentýnu Bečkovou, o které režiséři mluví jako o té, která má přirozený herecký talent, jako měl oblíbený dětský herec Tomáš Holý, tak uvidíme, zda budou mít pravdu.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account