Aleš jako mužské křestní jméno představuje staročeskou domácí podobu ruského jména Alexej. S jeho významem se také pojí. Obě jména čerpají z řeckého slova „alexein“ s významem „bránit“, přeneseně pak i „štít“, „záštita“ nebo „pomoc“.

Aleš je mužským křestním jménem, které ve své čisté podobě úplně nemá ženskou variantu. Významově a původem se však pojí s dalšími mužskými jmény jako Alex, Alexej nebo Alexandr. Variantami jména užívanými po domácku jsou například Ála, Ája, Ali či Alík, zdrobněle pak i Alešek. Jméno Aleš užívá nejenom čeština, ale i slovenština. Běloruská podoba jména je Ales, zatímco Italové užívají jméno „Alessio“. Němčina, maďarština nebo holandština jméno užívá jako „Alex”.

Jméno Aleš užívá v České republice zhruba 33 000 mužů, jedná se o velmi oblíbené jméno.

Má poměrně velké zastoupení i mezi “slavnými” osobnostmi. Jmenovitě například: zpěvák Aleš Brychta, zpěvák, bavič a moderátor Aleš Háma, moderátor a zpěvák Aleš Ulm, člen bývalé kapely Lunetic Aleš Lehký či herec a dabér Aleš Procházka.

Toto jméno bychom našli i mezi sportovci, pyšní se jím akrobatický lyžař, zlatý olympionik z roku 2002 Aleš Valenta, Aleš Dryml – motocyklový závodník na ploché dráze nebo hokejisté Aleš Kotalík a Aleš Hemský.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account