Blogerka Míša Měřínská radí, jak s nimi vyrovnat, nenechat se strnout davem a být pozitivní za všech okolností!
Jak často se porovnáváte s jinými ženami? Jak často si někdy v hloubi říkáte, že jste jiná, horší, méně krásná, tlustější nebo snad hloupější? Jak se s těmito žrouty pozitivního naladění poprat? Jak se jim vyhnout?
Možná se i přistihnete, že tu druhou nějak nemáte ráda a nepřejete jí nic dobrého…
Pokud vás tyto myšlenky sem tam napadají, tak tento článek píšu právě pro vás. Já sama jsem totiž taky někdy ty chlupaté, černé nehmotné obludy v sobě různými možnými způsoby zabíjela. A dnes se s vámi chci podělit o to, co mi pomáhá a může pomoci i vám.
Nedávno jsem byla na setkání věnovanému především ženám, jejich nápadům, úspěchům,  pádům, krizím, životním příběhům. TEDx Praque Women. Úžasná atmosféra, 8 řečnic, každá jiná a každá neskutečně inspirativní. Červenou nitkou celé konference bylo téma Momentum – okamžik. Okamžik, kdy ženy dokáží měnit své myšlenky v činy, kdy dokáží podporovat sebe a okolí, kdy dokáží měnit svět.
TEDxPragueWomen
Nadchly mě všechny příběhy. Z každého jsem si odnesla něco jiného a mnohé si dodnes připomínám. Neuvěřitelná síla příběhů, síla žen, které na pódiu vystoupily, síla a odhodlanost šířit své poslání dál.
A to se mi líbí, protože i já sama jsem našla poslání, které chci ostatním ženám předávat. A sama vím, jak je někdy těžké sebrat odvahu, vystoupit z komfortní zóny a sdílet se světem své myšlenky, svůj příběh a riskovat to, že vás okolí odsoudí, bude se smát nebo řekne, že děláte blbost.
Ale pokud je to váš sen, je potřeba vytrvat. A tyto ženy vytrvaly. A přinášejí teď světu strašně moc. Každá jinak a každá po svém.
Ale nadchlo mě ještě něco dalšího.
Když se na jednom místě potká zhruba 400 žen, nejenom že je atmosféra v místnosti jiná a plná ženské energie, ale zároveň i ve vás se cosi mění. Cosi, co začíná být ve střehu. Koukáte se okolo, vnitřním hlasem se na ostatní ženy díváte a velmi často nejspíš i hodnotíte. A pak je na vás, co si z toho vezmete.
O přestávce jsem standardně stála hodně dlouhou frontu na dámské toalety. Co v ní chcete dělat jiného, než pozorovat a přemýšlet. Z kabinek vycházely ženy krásné, zajímavě oblečené, krásně nalíčené i takové, kterým by v líčení prospěla malá změna, aby se jejich krása opravdu rozzářila. Rozcuchané nebo naopak se společenským účesem, v teniskách nebo ve večerních šatech. Prostě každá jiná, každá specifická, každá originál.
Každá svým způsobem krásná a každá jedinečná.
A já jsem tak stála a mísily se ve mě různé pocity. Od toho, že jsem si říkala, jak asi hodnotí ony mě až po pocit, kdy jsem se přistihla, jak jednu z krásek pomalu svlékám očima, jak mě zaujala.
A pak mi došlo jedno.
My ženy se na sebe navzájem díváme často jako na konkurenci. Hned od počátku se navzájem hodnotíme.
Závidíme si, nepřejeme si vzájemně krásu, úspěch, štěstí. Stavíme si kolem sebe zeď, jenom aby nám někdo neublížil.  A za tou naší zdí si pěkně užíváme těch chlupatých myšlenek „Ta je hubenější …no co, když nežere, taková já být nechci…“, „Bože, ta je zmalovaná…no to se radši líčit nebudu ať nevypadám jako klaun..“, „Ta má značkovou kabelku…no z toho se teda nezblázním…“
Pomluvy a závist
A přitom stačí jen změnit přístup a můžeme se od sebe navzájem tolik inspirovat a učit.
Přestaňme si závidět, přestaňme se porovnávat, přestaňme se pomlouvat!
Začněme se podporovat a inspirujme se navzájem. Uvědomme si, že každá jsme jiná, každá jsme unikátní a každá jsme jedinečná, neopakovatelná, jediná ne světě! A každá jsme krásná!
Zkusme příště (nejen) ve frontě na záchod přemýšlet jinak. Podívejme se na ženy okolo sebe laskavýma očima a ptejme se samy sebe…co se mi na té druhé líbí a proč?  A co se od ní můžu naučit?
Třeba má víc odvahy bourat stereotypy a zkoušet v líčení a oblékání víc než já. Třeba je štíhlejší a moje pocity mi jen ukazují, že stačí udělat první krok a začít jinak jíst a cvičit. Třeba mi moje tichá závist krásné kabelky ukazuje, že se mám  zastavit a věnovat čas své finanční situaci a říct si, jestli je zdravá a v pořádku.
Já sama se přiznám, že jsem s nelaskavým pohledem na ostatní ženy dříve také bojovala. Ale už dávno to mám jinak a tato konference mi jen potvrdila, že je to dobře a jak moc mi to dává.
Ale i přesto, než jsem pustila do světa svůj eBook Dokonalé líčení krok za krokem, řešila jsem ve své hlavě přesně otázky konkurence ostatních žen, které se zabývají líčením a vizáží. Ale pak jsem si uvědomila jedno. Konkurence neexistuje. Ani s osobním ani v profesním životě. Začala jsem se na ostatní dívat inspirativníma očima a hledám, co se od nich můžu naučit.
Vždyť každá jsme inspirativní a každá jsme neopakovatelný originál!
A vyplácí se to. eBook si našel své příznivce a další čtenářky přibývají. Chodí mi pozitivní zpětné vazby a maily a já jsem za ně neskutečně vděčná. A jsem moc ráda, že jsem se nelekla a zvolila tuto cestu jako možnost oslovit širší skupinu žen, dívek a dam a pomoci jim udělat krok na jejich cestě za krásou. Aby nemusely věci hledat po kouskách v časopisech a měly všechny důležité tipy a triky na jednom místě.
A je krásné vidět, že se v eBooku zalíbí každé něco jiného a každá si tam najde to své AHA.
A já bych byla moc ráda, aby vás tento článek inspiroval k tomu, zahodit pochyby sama o sobě a uvědomit si svoji jedinečnost a krásu. A na ženy ve svém okolí se dívat laskavýma očima a podporovat se navzájem.

Protože my ženy v sobě máme nejen obrovskou krásu, ale hlavně sílu a odhodlání, které umí měnit svět a dělat jej krásnějším místem pro život.
Závist a pomluvy

Foto: Michala Měřínská

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account