Další vzornou matkou v živočišné říši je samice Orangutana bornejského. I když žijí orangutani samotářsky, neplatí to pro vztahy mezi matkou a mládětem. Ti mají mezi sebou velmi úzký vztah. Je to zřejmě způsobeno tím, že samice orangutana může mít jedno až dvě mláďata jednou za osm let. Za život je tak odchová maximálně čtyři. První dva roky jsou mláďata na matce plně závislá.

Nosí je všude sebou, krmí je a spí s nimi v jednom hnízdě, přičemž první čtyři měsíce se mládě drží pouze matčina břicha. Už od šestého měsíce je matky učí, jak postavit hnízdo. Trvá jim ale tři až čtyři roky, než se jim to podaří. Samci se do výchovy mláděte téměř vůbec nezapojují.

Zajímavostí bezesporu je, že samice každý den staví na stromě z větví a listí pro své mládě nové hnízdo. Orangutani patří mezi největší savce, žijící na stromech. Většinu dne tráví získáváním potravy, odpočinkem a hledáním nového území. Během večera si každý den staví hnízda na noc, která se liší od hnízd sloužících k dennímu odpočinku.

Patří ale také mezi nejinteligentnější živočichy vůbec a dokáží velmi dobře zacházet s nástroji, dokonce je i sami vyrábějí. S lidmi sdílejí přibližně 97 % DNA.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account