131

Sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková se dnes dožívá 101 let.
 
Narodila se 8. září 1919,  Zákupy, a jejím heslem je „Když chceš, můžeš“
 
Meda Mládková, rozená Marie Sokolová  se narodila v rodině sládka zámeckého pivovaru v Zákupech, je sběratelka umění, zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa. Byla manželkou již zesnulého ekonoma Jana Viktora Mládka. Žila v exilu od roku 1948, ale udržovala kontakty se zdejší výtvarnou scénou a po roce 1989 se vrátila do Československa.
 
Roku 1955 se seznámila s ekonomem Janem Mládkem a roku 1956 začala studovat výtvarné umění na pařížské L’École du Louvre. Ve stejném roce se seznámila s malířem Františkem Kupkou. A to byl zásadní zlom, který krásnou Medu přivedl ke sbírání umění. Během let pak nasbírala největší soukromou sbírku Kupkových děl na světě.
 
 
František Kupka se narodil roku 1871 v Opočně do rodiny úředníka. V necelých třinácti letech se začal učit sedlářskému řemeslu, ale již tehdy maloval vývěsní štíty a prokazoval umělecký talent. Na přímluvu rodinného přítele byl poslán nejprve do řemeslnické školy a posléze na pražskou Akademii (1887), kde studoval u profesora Sequense.
Poté odešel do Vídně a později jako stipendista do Paříže. Po první světové válce byl jmenován profesorem pražské Akademie, většinu života však trávil v pařížském předměstí Puteaux. Tam 24. června 1957 zemřel.
 

 
 
 
„Přežije-li kultura, přežije národ.“
– Jan Mládek
 
 
 

Nadace Jana a Medy Mládkových

 

Nadaci Jana a Medy Mládkových založila dr. Meda Marie Mládková kvůli podpoře a provozování sbírky moderního umění shromažďované Janem a Medou Mládkovými od padesátých let 20. století až do současnosti
 
 
Umělecké centrum Werichova vila je otevřená multikulturní platforma nabízející jak stálé expozice, tak divadelní představení, koncerty, diskuse a kreativní workshopy pro nejširší spektrum návštěvníků. Werichova vila je spolu s uměleckou galerií Museum Kampa zřizována a provozována Nadací Jana a Medy Mládkových.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account