Pravděpodobně nejznámějším uměleckým dílem z keltského období v českých zemích je světově proslulá „hlava Kelta“ – kamenná hlava nalezená roku 1943 v lomu u Mšeckých Žehrovic. Jedná se o cca 25 cm vysokou sošku hlavy z bělohradské opuky, zobrazující muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu. Dnes si hlavu Kelta z 3. století př. n. l. můžete prohlédnout v Muzeu Nové Strašecí.

 

Po Věstonické Venuši se jedná i druhý nejcennější archeologický nález České republiky. Hlava Kelta pochází z mladší doby železné. Nejcennější keltskou plastiku v Evropě objevil místní horník Josef Šlajchrt dne 19. května 1943 při chytání zloděje písku v obecní pískovně, asi půl kilometru od Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku. Třebaže se podle odborníků podobných plastik našlo v Evropě několik desítek, žádná z nich není esteticky zpracovaná do takových detailů jako tato.

Busta vyrobená z opuky je vysoká asi 25 centimetrů. Vytvořili ji Keltové ve 2. polovině 3. stol. před Kristem z bělohorské opuky, která zasahuje i na Novostrašecko. Skulptura mohla představovat uctívaného, heroizovaného, člena místní komunity, snad druida. Busta zobrazuje muže s typickým keltským nákrčníkem, jenž svého nositele řadil mezi vyšší vrstvu. Účes má podobu úzkého plastického příčně členěného pásu nad čelem od ucha k uchu, týl je zdrsněn a působí dojmem oholené hlavy.

Plastika byla rozbita na několik dílů, z nichž se podařilo najít čtyři největší. Ve stejném místě byly objeveny zbytky po ohništi, úlomky keramických nádob, kosti, náramky a velký zvířecí zub.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account