Jírovec maďal

Dorůstá výšky až 30 metrů s kulovitou, mohutnou korunou a kmenem o průměru kolem 2 metrů. V mládí má hladkou tmavošedou borku, která je později černavá, na lomu červenohnědá a olupuje se v malých šupinách. Kvete v květnu červnu, případně v červenci. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených, hustých, bohatých až 30 cm dlouhých .
 

Nežádoucí účinky

 

Při zevním použití je zcela neškodný. Rovněž u jírovce jsou zdokumentovány poměrně vzácně se vyskytující alergické reakce. Při vnitřním užití může vyvolat nevolnosti nebo křeče žaludku. Některé prameny hovoří o ztrátě koordinace, zvracení, průjmu a ochrnutí. FDA klasifikuje jírovec jako bylinu, která při vnitřním užití není bezpečná (podle některých pramenů jsou dokonce všechny části jedovaté).
(zdroj: wikipedie)
 

A teď tak trochu já

 
Když vidím kaštany, vždy vzpomenu na své mládí. Na podzim jsme je sbírali a nosili do školy. Soutěžilo se, která třída přinese víc. Už ani nevím, zda jsme něco dostali, ale to nebylo vůbec důležité! Odnášeli je myslivci na zimní přikrmování zvěře.
V hodinách pracovního vyučování jsme také vyráběli zvířátka. Přinesli jsme si nožík, sirky a tvořili. Nepamatuji, že by byl nějaký úraz. Vyrobená zvířátka pak paní učitelka dala na výstavu a my byli pyšní na své výtvory.
 
Takže sbírejte a tvořte s dětmi! Inspiraci najdete na internetu. A pokud je nasbíráte, můžete je donést i do ZOO nebo v zimě do lesa. Srnčí i černá zvěř, dobytek, prasata a ovce totiž kaštany rádi žerou.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account