Chia semínka jsou doslova nabušena přínosnými látkami
Poslední dobou je spousta zaručených “zdravých” potravin, které bychom měli zařadit do svého jídelníčku … jeden aby se v tom vyznal. 😉
Nicméně chia semínka jsem ochutnala u kamarádky jako dezert a byl výtečný, takže jsem vyloudila recept a přikládám ho sem.
3 vrchovaté lžičky chia semínek
1 hrnek mléka (doporučujeme kokosové nebo sójové)
1 lžička javorového sirupu nebo medu
špetka skořice
zrníčka granátového jablka a maliny dle chuti
Smíchejte chia semínka a mléko a nechte odstát dokud se nevytvoří gelová hmota (doporučujeme nechat je odležet přes noc). Do vzniklého pudingu přimíchejte skořici a sirup, popř. med dle chuti a potřeby. Na závěr posypejte ovocem. Jednoduché, snadné a tak dobré!
Proč bychom měli chia semínka zařadit do svého jídelníčku?
Nenápadná černá chia semínka jsou semeny šalvěje hispánské, původem ze Střední Ameriky. Kdysi dávno byla samozřejmou součástí jídelníčku Aztéků. Dnes se do našich kuchyní zase pomalu ale jistě vrací. A není divu…
Drobná, vodu vázající semínka jsou malým zázrakem. Dokážou natáhnout vodu a zvětšit svůj objem až na desetinásobek, přičemž vytvoří jakýsi hutný a hustý gel. To má neuvěřitelný efekt při trávení. Sníte toho mnohem méně a zároveň chia gel zpomalí vaše trávení a přeměnu sacharidů na jednoduché cukry. Díky tomu se energie ze stravy uvolní a vstřebá pěkně postupně, efektivněji a je v těle lépe využita. Chia semínka jsou tedy účinná při hubnutí a redukčních dietách.
Malinká chia semínka jsou doslova nabušena přínosnými látkami:
- mají vysoký obsah vlákniny a značný obsah bílkovin
- najdete v nich vápník, železo, mangan, fosfor a zinek
- ani vitamíny chia semínka nešetří – obsahují vitamíny řady B, dále E, A a C
- mají vysoký obsah proteinů, důležitých pro stavbu svalů a tkání
- oplývají nenasycenými mastnými omega 3 kyselinami. V chia je omega 3 asi třikrát víc, než obsahuje sója. Ty jsou pro tělo skvělým antioxidantem, také mají protizánětlivý i protirevmatický účinek, paráda je, že dokonce zlepšují paměť a koncentraci, mají pozitivní dopad na srdce, cévy, nervy a imunitu, a v neposlední řadě snižují hladinu LDL cholesterolu.
Využití chia semínek je široké
Využití chia semínek je nejen široké, ale také snadné. Potěší vás, že nejsou tvrdá na skus a nemusí se tedy před použitím namáčet nebo mlít. Semínka nemají žádnou specifickou chuť, tudíž je můžete použít do téměř čehokoliv.
Můžete je přidat do jogurtu, nápojů a koktejlů, smoothie, pomazánek, müsli, do kaší, polévek, salátů, vykouzlit z nich pudink, dezert, přidat do těsta na moučník a to slaný i sladký.
Nemusíte se jich bát ani pokud jste zrovna těhotná nebo kojíte. Můžete je dát i svým dětem. Skvělým doplňkem stravy budou pro aktivní sportovce, vyhýbat se jim nemusí ani vegetariáni nebo vegani, ochutnat je mohou i alergici včetně celiaků.
Jsou také skvělým a účinným pomocníkem při nadměrném stresu, únavě nebo depresích.
Snadno se uchovávají, nežluknou a mají dlouhou trvanlivost – a to právě díky vysokému obsahu omega-3, které chrání vitaminy před oxidací.
Doporučená denní dávka jsou 2 polévkové lžíce semínek. Ale nemusíte se bát, předávkování chia semínky dosud nebylo nikde zaznamenáno.
Takže já zítra vyrážím sehnat svůj pytlík chia semínek a jdu to vyzkoušet. 😀
:-* Petra H.
Zdroj foto:Pixabay.com