Černý levhart
Pravý název velké černé kočky je levhart (Panthera pardus). Žije na rozsáhlém území od Střední a jihovýchodní Asie, přes Dálný východ až po Afriku. Černá varianta levharta, tzv. melanismus, tedy černé či černohnědé zbarvení způsobené nadměrným množstvím tmavého pigmentu melaninu, se u levharta vyskytuje jen zřídka. A i u těchto jedinců můžeme zblízka v srsti pozorovat stopy typických skvrn.
V Indii, v Malajsii nebo na Jávě na tmavé formy zbarvení šelem narazíme mnohem častěji než v Africe. V afrických polopouštích a stepích nejsou tak časté, protože tam by takové zbarvení bylo příliš nápadné, snižovalo by šance na přežití. V tropických oblastech naopak tmavé šelmy lépe zapadnou. Uplatňuje se zde tzv. Gogerovo pravidlo, tzn. že čím více je daná oblast teplá a vlhká, tím tmavší srst mají zdejší savci. I proto vzbudil černý panter zachycený v Africe nebývalý rozruch.
V roce 2018 ho zdokumentovali černého levharta v Africe teprve podruhé. A to po sto letech, kdy byla černá kočka v této oblasti spatřena naposledy. První doložený černý levhart v Africe byl vyfotografován v roce 1909 v Etiopii. Podruhé ho zachytil britský fotograf Will Burrard-Lucas v keňské rezervaci Laikipia Wilderness Camp. Snímky volně žijícího černého pantera v Africe pořídil díky fotopasti.
Ve volné přírodě je černý panter, označovaný také jako duch lesa, ke spatření jen zřídka. Dá se však na něho natrefit v některých českých zoo. I tam jde o raritu.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account