Aktivity herečky Jany Andresíkové měly široký záběr, v povědomí veřejnosti však zůstává dodnes především jako čarodějnice v seriálu ARABELA (1980). Pochází z Kroměříže, kde také v průběhu studií na jedenáctiletce získala první zkušenosti v amatérském divadle (hra Poslední dějství na motivy románu E. M. Remarqua byla oceněna na divadelním festivalu v Napajedlích). Po maturitě pokračovala ve studiu herectví na brněnské JAMU, kterou absolvovala v roce 1964. Ještě jako adeptka herectví debutovala před filmovou kamerou, a sice v menší roli sekretářky v dnes již zapomenutém dramatu MYKOIN PH 510 (1963).

Po absolutoriu na JAMU odešla do Prahy a první profesionální angažmá získala v avantgardním divadle Maringotka (1964-1966), následující dva roky hrála v legendárním Divadle Za branou (1966-1968). Znovu byla zvána také ke spolupráci s filmem, ale jen v epizodních úlohách, pozornější diváci si jí všimnou jako komorné v povídkovém filmu DÝMKY (1966) nebo slečny za pultem v obchodě v dodnes slavné komedii SVĚTÁCI (1969).

Široké pole působnosti našla Jana Andresíková za mikrofony, dabingovými i rozhlasovými. V dřívějších dobách její hlas zazníval v dodnes oblíbených filmech francouzské a italské provenience uváděných v našich kinech, po roce 1989 byla často zvána ke spolupráci na dabingu k americkým filmům, které tehdy přicházely na náš filmový i televizní trh v obrovském počtu. Kromě toho se Jana Andresíková často a ráda věnuje uměleckému přednesu, například v prostorách pražské Violy nebo Lyry Pragensis. Jako docentka působí také pedagogicky na pražské DAMU, vyučuje též na Soukromé herecké škole v Praze.

Jana Andresíková se poprvé provdala v roce 1969 za režiséra Jana Moravce, jednoho z tvůrců československé nové vlny. Mají spolu jednu dceru, ale manželství skončilo rozvodem již v roce 1971. Znovu se Jana Andresíková provdala v 1990 za Jiřího Jiráka. Soukromý život s přesahem do profesní kariéry ovlivnily u Jany Andresíkové četné zdravotní komplikace. Již před lety prodělala vážnou autonehodu a dvě operace páteře s trvalými následky ji donutily opustit práci v divadle, nový úraz ji potkal v roce 2003, což způsobilo její absenci ve druhém filmu s názvem KAMEŇÁK 2 (2003), pak se ale k natáčení vrátila.
Zemřela Jana Andresíková, představitelka paní Černé z Arabely. Měla  covid-19 - iDNES.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account