Pravděpodobně vůbec nejzásadnější postava dějin českého horolezectví, řečená taky Rak nebo Sir Joseph se právě dnešního dne dožívá krásných kulatých 70. narozenin. Narodil se 6. dubna 1951 ve Dvoře Králové.

Především od 70. let do začátku 90. let 20. století byl Josef Rakoncaj vůdčí osobností českého lezení, autorem řady prvovýstupů v Himálaji, ale nejen tam. Jako první Čech stál na vrcholu K2, kam se po několika letech podíval znovu. Světové prvovýstupy si připsal na vrcholech Lhotse Shar, Shisha Pangma, Nanda Devi a dalších himálajských štítech. Celkem vystoupil na 8 osmitisícovek. V Evropě jako první vystoupil obtížnými cestami v zimě na Mt. Agner v Dolomitech nebo na Trollyrygen v Norsku.

V evidenci horolezeckých cest v České republice má evidováno 54 prvovýstupů. Krom toho, že sám byl jedním z nejlepších našich horolezců, byl i trenérem horolezectví, o němž napsal i několik knih, které zaznamenaly značný čtenářský ohlas a ovlivnily další generace lezců.

Josef Rakoncaj je zakladatelem a majitelem rodinné firmy Sir Joseph. V r. 1971 si začal šít vlastní horolezecké oblečení, nejdříve pro sebe, později pro své spolulezce a kamarády. Využíval svých bohatých zkušeností z expedic, upravoval střihy a vymýšlel praktické detaily usnadňující pohyb v náročných lezeckých terénech a při pobytu ve vysokých nadmořských výškách hledal nové funkční materiály. Bezprostředně po sametové revoluci zahájil svou podnikatelskou činnost. Do firmy pak postupně přešli i jeho dvě dospělé děti syn Lukáš a dcera Lucie.

Pane Josefe, k Vašim dnešním narozeninám přeji hlavně pevné zdraví do dalších let.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account