Narodil se 6. června 1938 v Hradci Králové a vystudoval novinářství na FFUK. Kreslíř a karikaturista na volné noze, žije v Praze.
Scenárista, výtvarník a režisér. Spolupráce se studiem Bratři v triku a studiem AIF. Pro televizi připravil večerníčky Bob a Bobek – králíci z klobouku a Pat a Mat.
V roce 1998 získal cenu Karla Poláčka v kategorii “Humor moudrých”.
Jméno „Jiránek“ nese planetka 1997 ET1 (17694) objevená v roce 1997.
Kresbičky lehce poznatelné podle charakteristické jednoduché linie, tu a tam přerušované, a s obličeji, které od údivu přes nekonečnou stupnici rozhořčení až po ztrátu rozumu, to byl pohled kreslíře, ilustrátora a filmového výtvarníka – Vladimíra Jiránka.Podle vyprávění svých nejbližších si Vladimír Jiránek nacházel takřka denně inspiraci, protože mu je přinášel jak život veřejně politický, tak i ryze soukromý. Pracoval tak, že obrázek a text k němu vznikal většinou současně. Sotva něco dokončil, nemusel dlouho čekat a druhého dne se další a další postavičky prosazovaly do povědomí prostřednictvím tisku, televize a filmu.
 Těžko lze uvěřit, že autor bleskově se vyjadřující k čemukoli, co dělalo současný svět moderním, za využití filmu, tisku, televize, nikdy nepřilnul k technickým vymoženostem, když neměl ani mobil, počítač, auto a žilo se mu dobře i bez řidičského průkazu. Měl trvalou obavu, že jednou noviny, časopisy nebo i knihy zaniknou, protože je nahradí vše, co s sebou přináší internet.

Vladimír Jiránek zemřel v Praze 6. listopadu roku 2012, ve věku 74 let.
Galerii Tančící dům letos ovládnou králíci z klobouku i Jan Kaplický -  iDNES.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account