Jiří Schelinger

Jiří Schelinger byl český rockový zpěvák a skladatel, jedna z předních postav českého rocku.
Klub Dlažka - Organizace pro děti, mládež, rodiče s dětmi i samostatné  dospělé
Bořivoj Zeman
Bořivoj Zeman se narodil v Praze, kde také prožil své dětství a dospívání. Po ukončení středoškolského studia začal pracovat ve státní správě. Jako řadový úředník prožil v kanceláři osm let. Nudu kancelářské rutiny zaháněl psaním námětů a scénářů ke krátkýcm filmům, které tehdy ještě nenacházely uplatnění. Filmový svět ho přitahoval a v roce 1936 se zúčastnil s úspěchem scénáristické soutěže filmového studia na jejímž základě byl přijat jako scénárista do filmových ateliérů v Hostivaři. Zároveň se začal věnovat i filmové žurnalistice. Později přešel do Zlína, kde pracoval až do konce 2. světové války jako scénárista, ale i jako režisér krátkých filmů. Vyrobil několik náborových a instruktážních snímků, mimo jiné se podílel jako scénárista a režisér hraných částí na kombinovaném krátkém filmu Karla Zemana VÁNOČNÍ SEN.
Borivoj Zeman | Czech Directors | czechmovie.com
Josef Čáp
Josef Čáp se narodil 6. března 1946 v Praze. Už za studií na DAMU, kterou vystudoval v roce 1967, hostoval v pražském Národním divadle. Po absolvování DAMU hrál v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého (1966 – 1970). Svou aktivní hereckou dráhu uzavřel opět v činohře Národního divadla (1. srpen 1970 – 31. červenec 1984). Ve třiceti osmi letech kvůli manželce Gabriele Beňačkové opustil herectví a vystudoval operní režii (operu měl rád už odmalička). Do konce života se následně věnoval jen operní režii a manželčině oslnivé kariéře.
 
 
Josef Čáp - Kultura.cz

Václav Helšus

V sedmdesátých letech patřil k jedničkám liberecké Ypsilonky v inscenacích Michelangelo Buonarroti, Ubu králem, Kovář Stelzig. Již dlouhou dobu působí v libereckém Divadle F. X. Šaldy, které v roce 1987 na dva roky vyměnil za činohru pražského Národního divadla, aby se posléze vrátil. Za svou kariéru ztvárnil role v mnoha filmech, televizních filmech a seriálech. Za všechny jmenujme například filmy Holka na zabití (1975), Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979), Kanárek (1999), Indián a sestřička (2005) či seriál Život na zámku (1996).
Václav Helšus - tn.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account