Karel Augusta se narodil 6. června 1935 v Praze a byl to český herec.

Divákům se dostal do povědomí filmem “Všichni dobří rodáci”, jako mechanik ve snímku “Jáchyme, hoď ho do stroje” nebo ve filmu Krakonoš a lyžníci. Karel Augusta nezklamal nikdy v žádné roli.

Se svou podsaditou postavou a kulatým obličejem jako by Augusta na divadelní prkna ani nepatřil, byl protikladem uhlazených filmových hvězd – a možná právě to bylo klíčem k jeho úspěchu.

Augustovi skvěle padly role veselých či poťouchlých chlapíků, kteří dokázali každého pobavit. Vždyť jako bavič a klaun Augusta začínal!

Augusta se narodil v rodině strojvedoucího. Už jako malý kluk měl »neklidnou krev« a přitahoval ho svět cirkusu. Ale jeho otec si přál, aby měl solidní zaměstnání, a tak šel Karel na obchodní akademii. Dráha účetního nebo bankovního poradce ho opravdu nelákala, a tak se čím dál víc přibližoval k té profesi, která se mu stala osudem.

Objevil se téměř ve sto padesáti filmech a televizních seriálech. Určitě si ho všichni vybavíme v seriálu Život na zámku, bratrance Ludvu z Vrchní, prchni! či padoucha Kadlece v obou dílech “Kamaráda do deště”. Měl se objevit i ve třetím díle, ale ten se kvůli jeho smrti nerealizoval.

Jeho největším problémem byl alkohol. Ničil ho jak po psychické, tak i po fyzické stránce, kdy se mu objevily problémy s játry. Dokonce musel i kvůli němu odejít z divadla, jelikož se v opilosti nelichotivě vyjádřil o tehdejším prezidentovi Husákovi.

Ke změně životního režimu ho dohnala až bláznivá láska ke kolegyni, baletce Dagmar. Léčil se z alkoholismu v nemocnici. Začal sportovat a podařilo se mu shodit skoro třicet kilo. Jenomže už bylo bohužel pozdě. Zdraví se mu už nevrátilo a zemřel v nedožitých třiašedesáti letech, dne 20. června 1998 v Praze, dnes si tedy připomínáme smutné 23. výročí od jeho smrti.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account