3. prosinec byl poprvé vyhlášen světovým dnem zdravotně postižených osob v roce 1981. V České republice si tento den připomínáme od roku 1993.

Mezinárodní den zdravotně postižených se týká lidí postižených fyzicky, smyslově, duševně či mentálně.

Přibližně 10 % světové populace, což je 650 milionů lidí, trpí nějakým postižením. 80 % postižených lidí, tj. 400 milionů, žije v rozvojových zemích. V České republice žije kolem jednoho milionu zdravotně postižených lidí.

Ve všech zemích se postižení lidé potýkají s nejrůznějšími překážkami a předsudky. Cílem Mezinárodního dne zdravotně postižených je zařadit handicapované lidi do společnosti, do běžného života, poskytnout jim možnost vzdělání i pracovního uplatnění.

Život lidí s mentálním postižením je v naší společnosti stále velice obtížný. Oni sami a zejména jejich pečující blízcí se každým dnem setkávají s řadou nesnází, které přináší jejich zdravotní handicap, ale bohužel také společnost. Jsou na okraji jejího zájmu. Lidé nemají osobní zkušenost, jejich myšlení a chování vůči mentálně postiženým proto bývá ovlivněno předsudky – postižení lidé jsou zlí, mohou je nějak ohrozit…Jako velký mýtus vnímám také tvrzení, že lidé s mentálním postižením jsou jako velké děti. Ve skutečnosti jde o lidi, kteří sice mají snížené rozumové schopnosti, avšak obrovské životní zkušenosti.

Čím více se o nich bude vědět a mluvit, tím větší podporu při řešení jejich problémů lze získat

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account