173

Již několik desítek let se slaví začátek dubna jako Mezinárodní den dětské knihy, neboť právě 2. dubna se narodil umělec dětských duší, dánský pohádkář Hans Christian Andersen. A právě s jeho jménem je u nás také spojena akce pro všechny děti – Noc s Andersenem.

2. duben je spjat s oslavou dětské knihy již od roku 1967, Noc s Andersenem probíhá u nás od roku 2000.

Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu IBBY (International Board on Books for Young People) připomíná celému světu tento významný svátek každoročně. Tato společnost byla založena několik let po válce, v roce 1953 a mezi její prvními členy byl například Erich Kästner či Astrid Lindgrenová.

Cílem Mezinárodního dne dětské knihy je inspirovat děti ke čtení a samozřejmě upozorňovat na dětské knihy. Kromě prezentování tohoto významného dne organizuje nejrůznější aktivity v knihovnách a školách na podporu čtení. Na mezinárodní sekci se pak zasílají zprávy o proběhlých akcích a shrnutí toho nedůležitějšího z aktivit.

Československá sekce IBBY byla začleněna v roce 1964. V tehdejším Československu proběhl 17. kongres IBBY, dvakrát nám byl udělen patronát nad Mezinárodním dnem dětské knihy.

Po sametové revoluci začíná IBBY vyhlašovat pravidelné ročníky soutěže Zlatá stuha, což je ocenění pro hodnotné tvůrčí činy. Spolupracuje na něm také Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec spisovatelů a Obec překladatelů.

Cena Zlatá stuha je udělována knihám pro děti a mládež, které byly vydány v předchozím roce. Sama soutěž má tři samostatné části, které se věnují původní české tvorbě pro děti a mládež, dále se jedná o oblast výtvarnou a překladovou. Všechny tituly jsou prezentovány na veletrzích po celé naší republice, například na veletrhu Svět knihy. Jedna kolekce nominovaných knih je pak uložena v Mezinárodní knihovně literatury pro mládež v Mnichově.

Základní myšlenkou je to, že děti potřebují kvalitní a hodnotnou literaturu, ke které budou mít přístup, a která jim dá základ pro jejich další vývoj a potažmo i přístup ke vzdělání a porozumění na celém světě. A proto byl také zvolen právě Hans Christian Andersen.

 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account