PŘÍBĚH FIRMY BAŤA ZAČAL V ROCE 1894
Firmu Baťa založili 21. září 1894 v tehdejším československém městě Zlíně tři sourozenci, kteří do ní vložili své nevelké dědictví. Jejich závod, jeden z prvních „velkovýrobců“ obuvi na světě, tvořila skupinka šiček a ševců, kteří šili boty nejen pro své sousedy, ale i pro vzdálenější obchodníky.
1894
U zrodu společnosti, která byla založena v tehdejším Československu ve městě Zlín, stojí tři sourozenci pocházející z rodiny s dlouholetou ševcovskou tradicí. Antonín, Anna a Tomáš Baťovi zakládají firmu s původním názvem A. & T. Baťa. Tímto krokem ustupují od tradičního modelu převážně soukromých ševců vyrábějících na zakázku.
1895
Zanedlouho po založení společnosti se vedení ujímá výhradně Tomáš Baťa. Bratr Antonín odchází na vojnu, sestra Anna se vdává a společnost opouští.
1905
Díky rychlému rozvoji společnosti a flexibilitě Tomáše Bati dochází k obrovskému nárůstu výroby. 250 zaměstnanců vyrábí přes 2 200 párů bot denně. Svým jedinečným přístupem k zákazníkovi dokáže okamžitě reagovat na jeho potřeby. Právě odtud pochází známé motto Tomáše Bati “Náš zákazník, náš pán”.
O necelých 10 let později vyráběl Baťa 2 200 párů denně, a aby vyhověl poptávce, využíval nápaditou představivost, šikovné ruce a moderní strojní zařízení. Byly vyvinuty novátorské modely obuvi a nové způsoby jejich propagace, citlivě reagující na chování zákazníka. I přes hospodářský pokles za první světové války, nedostatek materiálu, nedostatek pracovních sil a kartely se v roce 1917 prodej zvýšil přibližně na dva milióny párů ročně. Tento rok předznamenává počátek Baťova historického odkazu.
Ve Zlíně Baťa postavil kolem továrny pro své dělníky a jejich rodiny byty, školy a nemocnice – tato koncepce měla být v příštích letech napodobena v dalších částech světa. Ve velmi těžkých dobách poskytovala firma Baťa levné nájmy a potraviny, protože zakladatel Tomáš Baťa pevně věřil, že podnik by měl sloužit veřejnosti.
ÚSPĚCH DÍKY INOVACI
Po 1. světové válce vymyslel Tomáš plán, jak se přizpůsobit poválečným ekonomickým potížím, a snížil ceny obuvi o 50 %. Dělníci souhlasili se snížením mezd o 40 % a Baťa jim na oplátku dodával jídlo, oblečení a další nezbytnosti za poloviční cenu. Tento odvážný krok se osvědčil a Baťovy obchody zaplavili zákazníci.
Baťa značně předběhl svou dobu vytvořením „samosprávných dílen a oddělení“, v nichž zaměstnanci mohli přispívat svými nápady a ovlivnit svůj vlastní výdělek úsilím o vyšší ziskovost oddělení.
Byly založeny nové společnosti ve Francii, Rakousku, Rumunsku, Švédsku, Švýcarsku, Egyptě, Belgii, Finsku, Lucembursku, Maďarsku, Itálii, Indonésii, Singapuru a Indii.
První zahraniční výrobní závody byly vybudovány ve švýcarském Möhlinu a v indické Kalkatě. Závody a okolní vesnice byly často stavěny podle zlínského modelu. Pod vedením mladého Tomáše J. Bati a dalších vznikla řada zahraničních obchodních organizací a dalších výrobních závodů, v průměru nejméně dva ročně, což trvalo až do 60. let.
OD 70. DO 90. LET
Na počátku 2. světové války Baťa zaměstnával 42 000 lidí. Po válce, když komunistické vlády znárodnily všechny Baťovy společnosti ve východní Evropě, Baťa přetrval díky obnově své společnosti ze zbývajících organizací umístěných mimo východní Evropu. Prodej stěžejních druhů sortimentu, například dámských lodiček, prudce vzrostl a společnosti se opět začalo dařit.
Zakladatelův syn Tomáš J. Baťa podnikl odvážný krok, když s více než 100 rodinami přesídlil do Kanady, kde založil podnik Bata Shoe Company of Canada. V polovině století Baťa dosahuje pozice předního světového vývozce obuvi.
V průběhu 70., 80. a 90. let, když se Thomas G. Baťa připravoval převzít zodpovědnost za vedení celosvětových operací, zahájil tým otce a syna reorganizaci svého podniku s využitím nových, inovačních strategií řízených Baťovými hlavními zásadami a zaměřených na zákazníky, marketing a zaměstnance. Baťa zavedl celou řadu originálních koncepcí, například značkové výrobky, novátorské koncepce maloobchodních prodejen, prodejní politiku orientovanou na životní styl a přidání neobuvnického zboží. Dnes Baťa prodává v síti svých společností ve více než 70 zemích průměrně 270 miliónů párů obuvi.
3.4. se narodil Tomáš Baťa ..vizionář, úspěšný podnikatel a moudrý muž.
-
Mé tělo a já
MarieHajdová||Vypiš se z toho
Zřejmě nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že většina nás žen má ke svému tělu více či méně kritický...
-
1. říjen a jeho mezinárodní dny
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Mezinárodní den seniorů V tento den si připomínáme naše rodiče, prarodiče, maminky, babičky, tatínky, dědečky, tedy ty dříve narozené,...
-
hra Člověče, nezlob se! Kde se vzala a kdy?
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
Člověče, nezlob se! je dětská desková hra pro dva a více hráčů, hrát ji mohou ale i dospělí. Jde o jednu z nejrozšířenějších stolních her na...
-
Donesl internet…
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Citáty slavných osobností – dnes od Jana Wericha „Lidské štěstí, to je taková šňůrka, na kterou navlékáme malé...
-
24.9.1959 se narodil Miroslav Vladyka
MarcelaKapounová||Vypiš se z toho
Narodil se 24. září 1959 v Praze. V roce 1982 absolvoval herectví na DAMU. Po dvou sezonách spolupráce s...
-
Zaniklé obce Karlovarska
Lenka Hudečková||Vypiš se z toho
Sedlec (Zettlitz) Dnes již zcela zaniklá ves Sedlec, německy Zettlitz, ležela v nadmořské výšce kolem 460 m na přechodu...
-
26.7.1972 se narodil Saša Rašilov nejml.
MarcelaKapounová||Vypiš se z toho
Saša Rašilov (III.) se narodil v Praze na Zbraslavi 26. 7. 1972 ve filmové rodině (otec kameraman, dědeček herec,...
-
27. červen – Světový den rybářství
Jaroslava Korpášová||Vypiš se z toho
27. červen je od roku 1985 oficiálním svátkem spojeným se sportovním rybolovem (a chovem ryb vůbec). Od roku 2001 je...