Dnes se dožívá krásných půlkulatých 85. narozenin doc. PhDr. Milan Uhde, český spisovatel, dramatik, scenárista a politik.

Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně. Jeho rodiče působili jako právníci a kromě pamětníka vychovávali další tři děti. V dětství byl svědkem nevraživosti vůči židovskému obyvatelstvu. Jeho matku jako Židovku vyloučili v roce 1938 z advokátní komory. Rodiče jí zemřeli v koncentračním táboře.

Po válce Milan Uhde vystudoval gymnázium a posléze Filozofickou fakultu dnešní Masarykovy univerzity v Brně. I po únoru 1948 v něm převládala dětská důvěřivost a touha po loajalitě. Přestože se setkával s hrůzami komunistické diktatury, chápal je jako chyby jednotlivců, nikoli komunistického systému, kterému i nadále vnitřně věřil.

 

Obrat v jeho myšlení a směřování nastal v roce 1956 v souvislosti s projevem tehdejšího čelného představitele Sovětského svazu N. S. Chruščova o kultu osobnosti a zvěrstvech stalinismu a také v souvislosti s událostmi v Maďarsku. Podle svých slov tehdy pochopil, že žije v „gangsterce“.

V šedesátých letech nastoupil Milan Uhde do redakce literárního měsíčníku Host do domu, publikoval, psal rozhlasové i televizní hry. V roce 1968 odsoudil sovětskou okupaci Československa, v době normalizace byl označen jako nepřátelská osoba a od roku 1972 se stal zcela zakázaným autorem. Komunistický režim ho pronásledoval až do roku 1989. V 70. letech podepsal Chartu 77.

Po sametové revoluci působil několik let v politice. V roce 2011 byl zvolen do čela Rady České televize (dvouleté volební období). V roce 2013 byl členy Rady jako předseda zvolen znovu. Mandát mu vypršel v březnu 2014.

Žije v Brně, od roku 1963 do roku 2009 byla jeho manželkou Jitka Uhdeová, v současné době jednatelka a ředitelka nakladatelství Atlantis. V 73 letech se znovu oženil. Má dvě děti: Michala (podnikatel) a Janu (pracuje v nakladatelství Atlantis).

Přeji panu Milanovi krásné narozeniny a do jeho dalších let co nejvíce zdraví a vitality.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account