Evropský den jazyků slouží k propagaci jazykového vzdělávání a jazykové rozmanitosti v Evropě. Slaví se každoročně vždy 26. září a to od roku 2001, kdy byl tento den ustanoven prohlášením Rady Evropy.
Cílem Evropského dne jazyků je motivovat studenty učit se cizí jazyk a informovat o možnostech cestování v Evropské unii a vyzkoušet si praktické znalosti. Oslava tohoto evropského dne probíhá na mnoha místech ČR, většinou v poslední zářijové dekádě.
Na území Evropy se vyskytuje asi 225 domorodých jazyků.
Od konce 18. století je nejrozšířenějším jazykem v Evropě (jak geograficky, tak počtem rodilých mluvčích) ruština, která v této roli vystřídala francouzštinu.
Podle statistik rodilých mluvčích mluví přibližně 150 milionů Evropanů denně rusky, následuje němčina (asi 95 milionů), angličtina a francouzština (po 65 milionech), italština (60 milionů), španělština a polština (po 40 milionech), ukrajinština (30 milionů).
Co se týče studia cizích jazyků, v současnosti je v Evropě nejpopulárnější angličtina, následovaná němčinou, francouzštinou, italštinou, ruštinou a španělštinou.