Černobylská jaderná elektrárna je uzavřená jaderná elektrárna, která se nachází na severní Ukrajině, přibližně 110 km na sever od Kyjeva a 10 km od hranic s Běloruskem. Ta se před 35 lety (26. dubna 1986) stala symbolem nejhorší jaderné havárie v historii.

Za dob Sovětského svazu byla pojmenovaná jako Černobylská jaderná elektrárna V. I. Lenina. Postavena byla na severní Ukrajině, 15 km severozápadně od města Černobyl, u řeky Pripjať. V bezprostřední blízkosti elektrárny bylo pro její pracovníky vybudováno město Pripjať.

Mladé pracovníky sem lákala vidina vyšších platů a technologické výdobytky moderní doby, které jinde v Sovětském svazu nebyly běžné (např. supermarket). Výstavba elektrárny byla zahájena v roce 1970, konstruována byla pro reaktory typu RBMK. První blok o výkonu 740 MW byl spuštěn v roce 1977, druhý v roce 1978, třetí v roce 1981 a čtvrtý v roce 1983 (bloky 2-4 disponovaly výkonem 925 MW). Od roku 1981, respektive 1983 byl budován pátý a šestý reaktor.

V sobotu dne 26. dubna 1986 došlo na čtvrtém bloku k vážné havárii, při které byl reaktor zničen, radioaktivitou bylo silně zamořeno okolí a radioaktivní mrak se dostal i do dalších evropských zemí. Kolem trosek čtvrtého bloku byl od června do listopadu 1986 vybudován ocelobetonový sarkofág. V letech 2010 až 2019 pak probíhala výstavba nového krytu, který obklopuje jak reaktor, tak původní sarkofág, který bude demontován.

 Celou havárii, její detaily i hrůzné následky sovětské vedení tajilo – k přiznání je přinutilo až měření švédských jaderných vědců, které posléze potvrdili vědci ze Švédského meteorologického institutu. Moskvě trvalo celé tři dny, než tragédii v černobylské elektrárně přiznalo. Tehdy se ale neviditelný radioaktivní mrak už nacházel nad územím Polska, Švédska, Norska nebo severu dnešního Slovenska. Plný rozsah škod se navíc svět dozvěděl až po oslavách 1. máje.

Na množství obětí černobylské havárie z dubna 1986 se odborníci dodnes neshodují. Bezprostředně po explozi reaktoru, který leží severně od Kyjeva, zahynulo několik desítek lidí. Celkové počty obětí se pohybují od jednotek tisíc až po 125 tisíc mrtvých.

Ukrajinská agentura Unian dokonce uvedla, že v důsledku katastrofy zahynulo 167 653 lidí, z nich 2 929 osob se bezprostředně účastnilo likvidace následků ve zničeném provozu.

Velitel černobylských záchranářů Leonid Těljatnikov zemřel v roce 2004 ve věku 54 let. Podle úředních údajů bylo po havárii z okolí elektrárny evakuováno 116 tisíc lidí, ze zamořeného území se vystěhovalo 230 tisíc osob.

 
 

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account