Oslava matek a mateřství je stará možná jako lidstvo samo. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Mnoho chudých lidí tehdy sloužilo v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohlo trávit čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.

Vyloženě myšlence Dne matek je něco málo přes sto deset let. Inspirací pro vznik Dne matek byla bojovnice za práva žen a matek Anna Reeves Jarvisová. Poprvé se slavil v Americe v roce 1908, a když prezident Woodrow Wilson viděl, že se svátek pěkně ujal, vyhlásil ho roku 1914 jako oficiální svátek matek, připadající vždy na druhou květnovou neděli, což je právě dnes.

V Československu se začal slavit tento den v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková.

Den matek je především skvělou příležitostí, kdy bychom měli poděkovat našim maminkám za vše, co pro nás v životě udělali. Radost jim udělá kytička i jiná pozornost. Vyjádřete svůj dík a vděčnost, protože bez maminek bychom nebyli tím, čím jsme.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account