Světový den boje proti malárii byl vyhlášen 25. dubna v roce 2008, kdy zahájila OSN aktivní kroky proti této infekční chorobě. Tento světový den nám připomíná, že i přes značné úspěchy v oblasti prevence a léčby malárie, je toto onemocnění stále obrovským problémem především v nejchudších zemích světa.

Malárie neboli zimnice – jedná se o tropickou infekční nemoc, kterou ročně onemocní až půl miliardy lidí. Většinu nakažených se podaří díky moderní medicíně vyléčit, ale přesto existuje i malé procento těch, kteří takové štěstí nemají. Ročně na tuto nemoc umírá cca 1 milion dětí do 5 let a to převážně v chudých oblastech, kde není preventivní očkování a není dostupná ani následná lékařská péče. Existuje mnoho projektů na zlepšení této situace, v ČR je zřejmě nejznámějším projekt Lékaři bez hranic, ti ročně ošetří na milion pacientů ve více jak 30 různých zemí světa.

Zajímavosti o malárii

Za objev původce malárie získal francouzský lékař Charles Louis Alphonse Laveran v roce 1907 Nobelovou cenu za fyziologii a medicínu. 

Nobelova cena byla udělena i za objev léčivých účinků malárie na syfilis. Principem léčby bylo to, že vysoké horečky, provázející malárii, zabily i tuto bakterii. Toho si všiml Julius Wagner-Jauregg a zkusil malárii aplikovat cíleně. Za objev léčivých účinků (opičí) malárie dostal v roce 1927 Nobelovu cenu za lékařství. 

Dnes je za nejúčinnější způsob boje proti malárii považována distribuce moskytiér – ty totiž lehce ochrání hlavně děti a matky, které jsou nemocí ohroženy nejvíce. Zásadní je také včasné rozpoznání nemoci a okamžitá léčba. To je však v mnoha rozvojových zemích velkým problémem, protože chybějí lékaři, nemocnice, léky a další prvky zdravotnické infrastruktury.

Malárie moderního typu zřejmě vznikla někdy před 15 000 až 8 miliony let, nejstarší doklad o jejím výskytu pochází dokonce již z dominikánského jantaru z doby před asi 15 až 20 miliony let.

Entomolog a badatel George Poinar, Jr. se domnívá, že objevil ancestrální formu malárie již v těle hmyzu z barmského jantaru starého 100 milionů let. Malárie tedy mohla být rozšířená již v období druhohorní křídy. K evoluci ale dochází neustále a objevuje se i rezistence vůči léčbě. (Wikipedia)

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account