Mužské křestní jméno Jáchym je hebrejského původu. Jeho význam je spojován s hebrejským jménem Jojáqím, které se překládá jako „Bůh ho povýší“, „Bůh ho postaví (na nohy)“. Dle Bible byl Jáchym, resp. Jojáqím manželem svaté Anny a otcem panny Marie.

Jáchym je zajímavým českým jménem s bohatou tradicí, která sahá až k Bibli. Muže jménem Jáchym miluje sám Bůh, dokonce ho chrání a dle významu jména také povyšuje.

Mužské křesní jméno Jáchym se u nás vyskytuje i ve starší podobě Joachim. Domáckými podobami jména jsou Jáchymek, Jachouš, také Jáša nebo Jašek.

Jméno Jáchym se užívá i na Slovensku. Anglická podoba jména je Joachim, stejně tak i německá, polská, příp. slovenská. Němčina jméno zná také jako Jochen. Italská podoba jména je Gioacchino nebo Giovacchino, španělská Joaquín. V ruštině jméno najdeme jako Iakim nebo Iokim, v maďarštině Joakim.

V naší zemi žije něco málo přes 4 tisíce mužů tohoto jména.

Vedle svatého Jáchyma, otce panny Marie nosil jméno i italský mystik Jáchym z Fiore, který žil ve 12. století. Českým nositelem jména je básník, prozaik a hudebník Jáchym Topol. Toto jméno pro své chlapce vybrali i české známé osobnosti – jmenuje se tak nejmladší syn Jana Krause, kterého má s Ivanou Chýlkovou – Jáchym Kraus, známý je již též z televizních obrazovek, mezi mladými hokejisty pak narazíme na Jáchyma Suchánka, syna herce Michala Suchánka a toto jméno patří dnes již dospělému synovi moderátora Aleše Hámy, Jáchymovi Hámovi.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account