24. duben je od roku 1979 dnem laboratorních zvířat. Má lidem připomenout, že každý den jsou v klecích zavřeny stamiliony zvířat, která fyzicky i psychicky trpí kvůli pokusům na nich. V ČR se na problematiku pokusných zvířat zaměřuje organizace Svoboda zvířat.

Testy a pokusy jsou prováděny při testování chemických látek a výrobků, ale také při výuce na školách. Zvířata jsou používána k testování kosmetiky, výzkumu nemocí, testování léků, ale také veškerých chemických látek, alkoholu, cigaret, drog a dalších výrobků.

Ročně jich je v laboratořích po celém světě použito přibližně 115 milionů. Podle Svobody zvířat si lidé stále více uvědomují nejen utrpení zvířat, ale také nespolehlivost pokusů na zvířatech. A zajímají se o to, co nakupují a snaží se vybírat výrobky, při jejichž výrobě netrpělo žádné zvíře.

Testování kosmetiky na zvířatech je v EU již mnoho let zakázáno, od roku 2013 se zde takto otestovaná kosmetika nesmí ani prodávat.

Pro testování kosmetiky a čisticích prostředků se však spotřebuje jen malé procento všech laboratorních zvířat. V ČR je nejvíce zvířat použito pro výzkum a testování léků a nejrůznějších chemických látek.

Mezi alternativní metody bez zvířat patří podle Svobody zvířat například moderní zobrazovací techniky, počítačové modely, buněčné a tkáňové kultury, mikročipy nebo studie mikrodávek na lidských dobrovolnících. Alternativní metody přitom dokáží pokusy na zvířatech nejen nahradit, ale přinášejí i přesnější a spolehlivější výsledky.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account