Jde o postižení, které zabraňuje pacientovi v plynulé řeči. Nejčastějším projevem je opakování první slabiky slova, méně často pak slova celého. Tento jev je často taktéž doprovázen nejrůznějšími pohyby, jako například pohyby hlavou, křečovité sevření obličeje a podobně.

Koktavost patří mezi nejzávažnější poruchy řeči a vyskytuje se asi u 1% populace (v Čechách je však uváděno postižení až 4% populace). Je známo, že muži i ženy touto poruchou trpí stejně často. Koktaví lidé, nebo taktéž balbutici, jsou lidé, kteří mají problém s plynulostí jejich řeči.

Opakují slova, nebo jen jejich části a dost často se tedy snaží obtížným slovům ve svém slovním projevu vyhnout. Je nutné poznamenat, že balbutici rozhodně nejsou mentálně postižení jedinci. Jejich mozek v ostatních oblastech (než je řeč) funguje naprosto normálně. Taktéž, co se týče toku jejich myšlenek, jde o naprosto plynulý proces bez zadrhávání.

Kvůli svému handicapu mají však tito lidé mnohem větší problémy s integrací do společnosti, což velmi často vede ke sníženému sebevědomí, sebepodceňování a sebelítosti. To pak má rozhodně dopad na jejich sociální život – mají větší problémy s hledáním zaměstnání a vytvářením přátelských svazků.

Mezinárodní den porozumění koktavosti, patří všem, kteří mají problém s mluvou – koktají, ale i těm lidem, kteří s nimi přijdou do styku. Po celém světě se konají různé akce na podporu porozumění lidem s tímto postižením.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account