232

Ženské křestní jméno Sára pochází z hebrejštiny. Jméno se z hebrejštiny vykládá jako „kněžna” nebo „vznešená žena”, „urozená paní”. Toto prastaré jméno nalezneme již v Bibli.

Jméno Sára zní prostě, ale ukrývá v sobě urozený původ. Ačkoli zní nadčasově, jde o prastaré hebrejské jméno. Ani celá tisíciletí jménu Sára neubrala na kráse.

Ženské křestní jméno Sára se vyskytuje také ve zkrácené podobě Sara. Domácky se jméno užívá jako Sári, Sárča, Sárka, Sárina, Sárinka, Sáruš, Sáruška, Sáruše aj.

Jméno Sára najdeme i ve slovenštině nebo v maďarštině. Ve zkrácené verzi Sara se jméno užívá v němčině, francouzštině, španělštině, italštině, také dánštině, bulharštině nebo polštině. Anglickými verzemi jména jsou Sara a Sarah. Ruskou podobou jména je Sarra.

Obliba tohoto ženského jména v naší zemi pozvolna stoupá, v současnosti u nás žijí zhruba 3 tisícovky dívek a žen s tímto jménem.

Nejvíce asi jméno Sára u nás proslavila fotografka Sára Saudková, vlastním jménem Šárka Směšná. Nastupující hereckou generaci reprezentuje Sara Sandeva, Sára Voříšková, sestra známější herečky Terezy Ramba či Sára Korbelová.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account