Dnešní den si připomínáme 9. výročí od smrti českého divadelního herce a režiséra pana Stanislava Remundy.

Narodil se 27. července roku 1927 v Praze. Stanislav Remunda pochází z rodiny pekaře, který se jako ochotník věnoval divadlu. Stanislav se pod vlivem otcových zájmů rozhodl věnovat herectví a začal studovat na Státní konzervatoři v Brně, odkud přešel na Státní konzervatoř do Prahy, po jejímž absolvování (1948) ještě rok studoval na DAMU.

Jeho první štací na divadelních prknech bylo Městské divadlo v Libni, respektive Divadlo S. K. Neumanna (1949-1952), poté na řadu let posílil herecký i autorský tým Divadla na Vinohradech (1952). Jako herec vynikl v českém i světovém klasickém repertoáru (Cyrano z Bergeracu, Legenda o lásce, Vojna a mír, Fidlovačka).

Ve Vinohradském divadle se ve druhé polovině šedesátých let prosadil i jako režisér a realizoval řadu úspěšných představení převážně psychologického zaměření (Kočka na rozpálené plechové střeše, Měsíc pro smolaře, Lištičky, Noc s leguánem), některými režiemi ale nastínil i své pozdější směřování k veselohrám (Večer tříkrálový).

Ve filmu se poprvé objevil v 50. letech 20. století. Spolupracoval s českými režiséry, mj. Vojtěchem Jasným, Karlem Kachyňou,Jurajem Herzem a řadou dalších.

V 90. letech založil soukromé divadlo, kde režíroval “rodinné” inscenace v hlavní roli s Ivou Janžurovou. V roce 1998 získal Stanislav Remunda ocenění Senior Prix od Nadace Život umělce. 

Byl více jak 40 let životním partnerem herečky Ivy Janžurové a otcem hereček Sabiny Remundové, Theodory Remundové a dědečkem režiséra Filipa Remundy. Jeho první manželkou byla herečka Blanka Vikusová.

Stanislav Remunda zemřel po dlouhé těžké nemoci 21. května roku 2012. 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account