Slovo mandala označuje kruh či oblouk a pochází ze staroindického jazyka sanskrtu. V Evropě se jeho používání rozšířilo hlavně díky psychoterapeutovi a psychoanalytikovi Carlu Gustavu Jungovi, jenž tímto slovem označoval kruhové kresby svých pacientů i své vlastní. První důkazy o vzniku těchto kreseb však sahají až do období paleolitu, což mimo jiné dokazuje, že lidé toužili po harmonii odjakživa. 

Jde o nadčasový symbol jednoty a rovnováhy, který se objevuje napříč kulturám i náboženstvím. Jejich tvoření je spojeno se zklidněním, meditací a porozuměním. V některých zemích jsou jim připisovány i léčivé účinky.

Pokud se rozhodnete mandalu vytvořit, pomohou vám k tomu pomůcky jako kružítko, pravítko, speciální šablony či razítka. Kreslit se dá například akrylovými barvami na plátno; voskovkami, vodovkami, pastelkami či fixami na tvrdý papír. Pokud si netroufáte vyrobit obrazec sami, sáhněte po omalovánkách, kterých je na trhu nepřeberné množství.

Než začnete tvořit, na chvilku si oddychněte. Zavřete oči a uvědomte si každý kousek svého těla. Pak už stačí jen popustit uzdu fantazii a vrhnout se do díla! Nepřemýšlejte příliš o kombinaci barev či struktuře mandaly. Pracujte intuitivně a výsledek vás bude těšit.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account