Spisovatelka a scénáristka Iva Hercíková (roz. Vodňanská) se narodila r. 1935 v Pardubicích, maturovala na Gymnáziu v Liberci a dramaturgii absolvovala na Divadelní fakultě v Praze. Jako elévka, pracující v redakci Dilia, se do světa filmu uvedla prvotinou PĚT HOLEK NA KRKU (1967), v režii slavného E.Schorma.

Hercíková se v ostré konkurenci 70. a 80. let výrazně prosadila – napsala víc než 20 románů a novel, z nichž byly některé zfilmovány – VELKÁ NEZNÁMÁ, SESTRY (1970), ŠANCE (1971), SOVA SÍDLÍ V DUTÉM STROMĚ (1976), JAK NAMALOVAT PTÁČKA (1980). Sama spisovatelka si “střihla” menší role ve komediích PANELSTORY (1979) a VRCHNÍ,PRCHNI! (1981).

Její knihy se zabývaly hlavně ženskou tématikou – HESTER aneb O ČEM ŽENY SNÍ, TOUHA, KLÁRA – HOLUB RŮŽOVÝ, LÉKAŘ DUŠÍ A ZVÍŘAT, VÁŠEŇ – odtud se tedy vzala její přezdívka “česká Saganová”.

Byla 3x vdaná – jejím prvním manželem byl dramaturg Miloš Hercík, druhým partnerem se stal spisovatel Jiří Pick a s třetím manželem Františkem Němcem (pouze shoda jmen se známým hercem) emigrovali r. 1986 do USA. Ač byla v Čechách Hercíková uznávanou spisovatelkou, v Americe se jí do literárního byznysu i přes vydatnou pomoc krajanů proniknout nepodařilo – dokonce se několik let živila i jako taxikářka.

Po sametové revoluci se často a ráda vracela do Prahy, r. 2001 se z USA odstěhovala. V roce 2004 prodělala mozkovou příhodu a třebaže se ke psaní vrátila, v r. 2006 udeřila nemoc ještě zákeřnější – rakovina. Spisovatelka rok statečně bojovala, bohužel v lednu 2007 svůj marný boj dobrovolně vzdala – kolegové ji našli doma oběšenou, bylo jí 71 let.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account