Vždy srdcem hrající, upřímný, charakterní muž se zcela specifickým přístupem k tomuto velikému uměleckému odvětví. Narozen 10.září 1930 v našem hlavním městě. Už jako malý chlapec měl spíše umělecké sklony, které mu v nastupující dospělosti později dopomohly k slavné DAMU, kde studuje Jiří Hálek u význačných pedagogů tehdejší doby, paní Půlpánové, Pehra, Nedbala či Alfréda Strejčka.
Po absolutoriu rokem 1953 nastupuje na ostravskou divadelní scénu. To už má za sebou svůj filmový debut ve snímku KŘIŽOVATKA ŽIVOTA. Krátce nato však přichází vojenská služba a Jiří se okamžitě stává členem souboru Vítězných křídel, kde sklízí prvé divácké úspěchy. Na celých pět let přijme po vojně nabídku od mladoboleslavského divadla, následuje Paravan, z kterého roku 1965 odchází konečně do rodné Prahy k Činohernímu klubu, zde se střetává s hereckými velikány své doby, mnoho pochytí, nejen také proto, že jeho učitelem na Akademii byl proslulý a tvrdý Nedbal.
Jiří Hálek však talentu má dostatečně dáno, důkazem toho nechť je slušivá filmografie tohoto nenápadného vzrůstem malého herce s ostrým zajímavě posazeným hlasem. Ač vesměs celý život hrál u filmu spíše vedlejší role, v televizi a u divadla to bylo jiné. Jeho asi nejslavnějšími rolemi jsou ředitel školy v MAREČKU, PODEJTE MI PERO, JAK SVĚT PŘICHÁZÍ O BÁSNÍKY, MEZEK či pravdivá pohádka TŘI VETERÁNI. Však prošel i velkými snímky OSTŘE SLEDOVANÉ VLAKY, SPALOVAČ MRTVOL, PŘÍPAD PRO ZAČÍNAJÍCÍHO KATA. Přecházel mezi dramatickými rolemi skrze typicky mu padnoucími komediálními postavičkami v cimrmanovském stylu či rolí sociopata Čabana závislého na drogách v povídkovém krimi MOTIV PRO VRAŽDU, kde s pistolí v ruce terorizuje operatérský tým na pracoviští přímo v nemocnici.
Sedmdesátá léta se vyznačují vysokou tvůrčí schopností zvláště u kriminálních příběhů a v mnohých je Hálek i pro svůj specifický výraz ve tváři uveden v roli, jmenujme ještě např.: PŘÍPAD MRTVÝCH SPOLUŽÁKŮ či HOLKA NA ZABITÍ. Tv inscenace se mu zvláště v osmdesátých a posléze i devadesátých létech stávají hlavní obživou, krom divadla, hraje sympatické dareby a šťouravé postarší galantní pány. O PRINCEZNĚ NA KLÍČEK, ČAJOVÁ JULIE či krásná a velice milá role v krimikomedii PŘÍPADY PANA JANÍKA, kde hraje postaršího dobře zavedeného lékarníka, který ve svém volném čase má tak trochu kriminalistické chutě a pomáhá ve vyšetřování nejrůznějších malých i velkých případů.
Zemřel 18.12.2020 ve věku 90 let.
Třídní schůzky rodičů | ZŠ Havlíčkova

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account