Doc. Miloš Hynšt se narodil 19. prosince roku 1921 a patří k nejvýznamnějším osobnostem českého poválečného divadla. Po studiích na dramatickém a klavírním oddělení konzervatoře a divadelních začátcích v Brně a Jihlavě se stává režisérem a šéfem činohry Státního divadla v Ostravě.
V roce 1959 přijímá nabídku na funkci šéfa Mahenovy činohry Státního divadla v Brně, kde působí až do roku 1971. Na začátku tzv. normalizace byl bezohledně vypovězen ze Státního divadla i z Janáčkovy akademie múzických umění, kde nejen vyučoval, ale i po deset let vedl divadelní katedru. V 70. a 80. letech nachází útočiště ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a v Městském divadle ve Zlíně (tehdy Divadlo pracujících Gottwaldov), příležitostně hostuje v Nitře, Ostravě, Opavě, Liberci a Brně (Divadlo bratří Mrštíků); do Mahenovy činohry znovu vstupuje dvěma pohostinskými režiemi na začátku 90. let.
Vedle významného podílu na formování Mahenovy činohry a vlastně celé divadelní scény šedesátých let, se staly živou součástí českého divadelnictví Hynštovy režie dramat Brechtových, děl antických autorů (Aischylos, Sofokles) a moderních dramatiků (Višněvskij, Rolland, Dürrenmatt), stejně jako tvořivé návraty k tvorbě autorů českých (Čapek, Langer, Hašek, Mahen), ruských (Gogol, Čechov, Gorkij) a další práce.
Po sametové revoluci v roce 1989 opět působil v brněnském Mahenově divadle a opět vyučoval na Janáčkově akademii múzických umění a věnoval se i publikační činnosti.