Světový den veganství se poprvé slavil v roce 1994. Bylo to přesně v den 50. výročí založení britské The Vegan Society Donaldem Watsonem.

Ten je také autorem slova vegan, dožil se 95 let. Do pozdního věku měl dva koníčky – aktivně propagoval soucit se zvířaty a chodil po horách. „Nikdy nezapomínejte, že veganství je mnohem víc, než jen najít novou alternativu k míchaným vejcím na toastu nebo novému receptu na vánočku,“ říkal a podle jeho názoru myšlenka žít skutečně soucitně a ohleduplně není stará jen těch šedesát let, co se toto slovo používá.

Svůj světový den oslavují vegani po celém světě, a to nejčastěji tak, že slaví prostřednictvím činností, je to například založení stánků s veganskými pokrmy, workshopy pro zájemce o veganskou stravu, výjimkou není ani výsadba pamětních stromů.

Veganství v současné době zejména mladí lidé považují za trend životního stylu, jistě i proto, že veganská strava může výrazně ovlivnit naše zdraví. Dobře sestavená veganská strava je velmi vhodná pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění, a to vzhledem k tomu, že obsahuje velmi nízké množství nasycených tuků a cholesterolu. Naopak je v ní značné množství rostlinných bílkovin a polysacharidů, jež obsahují zejména luštěniny, ořechy, byliny a obiloviny.

Zelenina a ovoce na jídelníčku zase zajišťují velké množství antioxidantů C a E, vlákninu, vitamíny a minerální látky, jako je hořčík, draslík nebo kyselina listová. Rostlinná strava má pozitivní vliv i na hladinu našeho cholesterolu. Je velmi dobře známo, že vegani nejsou obvykle obézní a netrpí vysokým krevním tlakem či cukrovkou 2. typu. Je zřejmé, že veganství si lidé volí jako svůj životní styl zejména ze zdravotních důvodů.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account