Věřím, že název tohoto zámku většině z vás nic neřekne. Jedná se o zámek, který leží na okraji Jablonného v Podještědí a vzhledem k tomu, že v něm již dlouhá léta sídlí dětský domov, je pro turisty uzavřen.

Zámek nechal v letech 1562-72 postavit majitel panství Jindřich Berka z Dubé na místě původní tvrze. V polovině 18. století byl objekt barokně přestavěn, dnešní podobu získal přestavbou na začátku 20. století. Po 2. světové válce bylo v zámku zřízeno odborné učiliště. Dochovaly se nástropní malby, štuková výzdoba sálů a zrcadlový sál.

Turistickou zajímavostí jsou ovšem tzv. Mokřady, které byly v podzámčí před pár lety vybudovány neziskovou organizací Čmelák.

Ze zanedbané a zarostlé plochy s černými skládkami vzniklo malebné místo pro lidi i pro přírodu. Útočiště zde nalezly chráněné rostliny a živočichové a zároveň se tento mokřadní park stal vyhledávaným místem k rekreaci a odpočinku. Naleznete zde soustavu tůní, dřevěné chodníky, mola, lavičky a mnoho dalšího.

Rádi sem s mužem párkrát do roka zavítáme a pozorujeme vodní ptactvo i krásně kvetoucí převážně vodní rostliny. Budete-li tedy v okolí Jablonného, jistě se do těchto míst zajděte podívat, stojí to za to.

Tagy:
6 Komentářů
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Až budeme v okolí, tak třeba vyjde čas…

  2. Mně tento zámek opravdu nic neřekl, ale jsem ráda, že jsem se zase dozvěděla něco nového. Děkuji. 🙂

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    K tomuhle zámku jsme došli, když jsme se jednou toulali na mokřadu v Jablonném, a zámeček jsme dětem docela záviděli 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account