Dnes bych vám ráda představila tuto, dle mého naprosto úžasnou knížku. Já osobně jsem na ní měla štěstí a vyhrála ji v jedné internetové soutěži, za což jsem opravdu ráda, protože něco tak hezky zpracovaného jsem už hodně dlouho neviděla a nečetla.

Knížka je uvedena jako kniha pro děti, ale jsem přesvědčená, že má hodně co říct i dospělým čtenářům, rsp., že se hodí i pro společné čtení starších dětí spolu s rodiči.

Příběh litevského chlapce Algiska, který začíná jednoho rána roku 1941, kdy jsou on a jeho rodina sovětskými vojáky deportováni na Sibiř.

Jurga Vile v komiksovém vyprávění zpracovala skutečný příběh svého tatínka. Obrovská tíže osudu a těžko pochopitelná nespravedlnost jsou přitom v knize doprovázeny nadějí, vírou v to, že v každé situaci a v každém člověku je možné najít něco dobrého, a fantazií, která pomáhá Algiskovi a jeho blízkým na Sibiři přežít (byť zdaleka ne všem je to dopřáno).
Člověk by rád četl Sibiřské haiku jako příběh z kruté, ale vzdálené minulosti – kdyby to téma nebylo vlastně bolestně současné. Kniha byla přeložena do mnoha světových jazyků a je po právu ověnčena spoustou literárních cen.
Tagy:
3 Komentářů
 1. NelaVávrová 1 rokem ago

  Zajímavé téma, ale bohužel fantasy jde mimo mě.

  • Author

   Kniha není vůbec z oblasti fantasy, ba naopak, opírá se o reálná historická fakta, která jsou pro mladou generaci předkládaná pro toto téma jen trošku neobvyklou formou.

 2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

  Prima, kniha se jistě hodí pro některé z Tvých mnohých vnoučátek 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account