Kdykoli cestujeme do ZOO ve Dvoře Králové, musíme si udělat alespoň krátkou zastávku u tohoto vodního díla. Dle mého soudu se jedná o nejkrásnější nádrž v ČR.
Podnětem pro výstavbu přehrad na horním toku Labe byla katastrofální povodeň v červenci 1897. Teprve však zemským zákonem č. 31 z roku 1903 byl dán zákonný podklad pro zahájení soustavné regulace od Špindlerova Mlýna do Jaroměře včetně výstavby údolních přehrad v horní části toku.
Podrobný projekt přehrady Les Království (dříve uváděné jako přehrada Těšnov nebo Bílá Třemešná) na Labi vypracovalo Technické oddělení pro úpravu řek v Praze pod vedením stavebního rady Ing. Josefa Plicky. V roce 1909 byla stavební část vodního díla zadána firmě Ing. J. V. Velflík v Praze a dodávka železných konstrukcí firmě Fanta & Jireš v Praze. Stavba proběhla proběhla v letech 1910 – 1919, prodloužení doby značně ovlivnila 1. světová válka.
Ve své době se jednalo o největší nádrž v Československé republice, pokud se týkalo zadrženého množství vody, a nejdelší přehradu, co do délky zděné hráze. V letech 1920 – 1923 byla na pravém břehu pod hrází firmou Ing. J. V. Velflík v Praze postavena průběžná vodní elektrárna. Technologickou část dodala firma Českomoravská – Kolben z Prahy a elektrické zařízení firma Křižík. Celé vodní dílo včetně elektrárny je od roku 1958 nemovitou památkou.
Chystám se tam také už x let…
Tak ono to jednou určitě klapne 🙂
Krásné místo, které jsme zatím nenavštívili, ale znám ho již mnoho let. Kamarádka tam měla sestru a ta posílala pohledy nebo jsem u kamarádky vídala jejich fotky. Ale to už je tak 35 let a doba okolo.
Vidíš, tak to jsem si myslela, že tam jste určitě už také někdy byli, no a ono ne :-). Ale je alespoň co plánovat 🙂
Jarko, plánů by bylo, ale…. ne vždy se všechno podaří…
Jasně a hlavně, mně se už motá, kde jsme byli my, kde vy a kde vy i my 🙂