Výtah Páternoster je speciální typ výtahu, který se liší od běžných výtahů, které se pohybují vertikálně nahoru a dolů. Páternoster je vertikální dopravní zařízení, které se pohybuje nepřetržitě ve smyčce. Má podobu série otevřených kabin, které se pohybují ve smyčce ve tvaru osmičky nebo písmene \”8\”. Název \”Páternoster\” pochází z latinského slova, což znamená \”otče náš,\” protože konstrukce výtahu připomíná růženec, který se používá k modlitbě Otcova.

Hlavní charakteristiky výtahu Páternoster zahrnují:

 1. Nepřetržitý pohyb: Výtah Páternoster se nepřetržitě pohybuje ve smyčce, aniž by se zastavoval na jednotlivých patrech. To znamená, že pasažéři mohou nastoupit nebo vystoupit, když se kabina nachází na správném patře.
 2. Otevřené kabiny: Kabiny výtahu Páternoster jsou otevřené, což znamená, že nemají dveře. Místo toho je kabinu možné doslova \”zachytit,\” když projíždí kolem patra, a pasažéři vstupují nebo vystupují, když je to bezpečné.
 3. Nízká kapacita: Výtahy Páternoster mají obvykle nízkou kapacitu, a to kvůli jejich speciální konstrukci a omezenému prostoru v kabinách.
 4. Omezené použití: Výtahy Páternoster byly historicky používány v budovách jako jsou kancelářské budovy nebo univerzity, ale jejich popularita upadla kvůli bezpečnostním obavám a změnám v regulacích. V mnoha zemích byly postupně vyřazovány a nahrazovány konvenčními výtahy.

Je třeba poznamenat, že výtahy Páternoster jsou známé svou zvýšenou rizikovostí a byly považovány za nebezpečné pro pasažéry, zejména pro ty, kteří nemají dostatek zkušeností s jejich používáním. Proto byly v mnoha místech zakázány nebo nahrazeny bezpečnějšími alternativami.

 

Zdroj: Wikipedia Commons

Autor a foto – Nela Vávrová

Tagy:
5 Komentářů
 1. ŠárkaMariana 10 měsíců ago

  Jela jsem jím jen jedenkrát ve Zlínském mrakodrapu 😉

  • Author
   NelaVávrová 10 měsíců ago

   Fakt super? Bohuzel uz je to tradice… takova skoda….

   • Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    jezdila jsem s ním v Liberci v jedné budově pod nádražím. Několikrát. Jednou jsem přejela poslední stanici a vyjela až nahoru, hrozně jsem se bála, že se vysypu, ale ono je to zařízené tak, že se kabina nepohne. A jednou jsem tam bohužel zažila paní, která nestíhala nastoupit nebo vystoupit, už nevím, je to let, ale rychle jsem jí šla pomoci, aby nepřišla o nohy…

    • Author
     NelaVávrová 10 měsíců ago

     Jezis. Nestrašte. Já jela naposled na ministerstvu, kde byl funkční. Nyní na ministerstvu zemědělství i v Lucerně už nejsou funkční.

     • Lenka Hudečková 10 měsíců ago

      aha…. je to ale bezpečný výtah, když je člověk pohyblivý 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account