O víkendu jsme navštvíli v rámci Open House Praha 2023 Laichterův dům, který byl postaven v letech 1908-1910, je dílem českého architekta Jana Kotěry. Je to jedna z jeho významných staveb v Praze. Jednalo se o komentovanou prohlídku s paní průvodkyní, kde bych ráda předala informace a inspirovala čtenáře.
Laichterův dům se nachází na adrese Chopinova 1543/4 v Praze 2 – Vinohradech. Je to příklad moderní architektury a zároveň jedna z nejvýznamnějších vilových staveb v Praze.
Datace 1908–1910 (vznik); 1937 (dostavba – přístavba 4. patra); architekt/i Jan Kotěra; Pavel Janák (dostavba)
Na Královských Vinohradech vyrostla na začátku 20. století jedna z klíčových staveb pražské architektonické moderny. Jejím autorem je známý český architekt Jan Kotěra, který dům navrhl pro majitele nakladatelství Jana Laichtera, mimochodem blízkého přítele T. G. Masaryka. Navenek si architekt pohrál s různými typy drsných omítek a režným zdivem. Uvnitř propojil kancelářské prostory nakladatelství s rodinným bytem prostřednictvím schodišťové haly, zdobené ornamentální malbou a vyřezávanými sovami, symboly moudrosti a vzdělanosti.
Interiér domu je pozoruhodný, s důrazem na detaily a kvalitu řemeslné práce.
V rámci prohlídky jsme navštvíli v domě rostory nakladatelství, kde se nachází písárna, která je spojená s bohatě zdobenou schodišťovou halou, kterou můžete vidět na fotografii. Tato hala propojovala prostory nakladatelství s bytem Jana Laichtera. Za domem jsme navštvíli zahrádku, která je součástí památkové ochrany.
Zdroj: https://www.openhousepraha.cz/festival-2023/
FOTO: Nela Vávrová
O tomto domu slyším poprvé. Ale vzhledem k tomu, jak moc miluju knihy a vše s nimi spojené, tak by mě tento dům zajímal. Prohlídka musela být skvělá. Navíc pan nakladatel ušetřil za nájem. 🙂
Ano pro Vás jak dělané. Jen není možnost se pokaždé dostat do těchto prostorů. V přízemí domu bylo Laichterovo nakladatelství, v patře za cihlovým arkýřem se nacházel byt majitele.
Ten byt bych klidně oželela, ale právě ty prostory pro nakladatelství bych si určitě chtěla projít, to by mě zajímalo opravdu hodně. 🙂
Tak já znám jen Kotěrovu vodárenskou věž v Třeboni, kterou jsme vloni v březnu navštívili
Tak ta musí být také překrásná, jeho díla jsou nádherná.
Architekt domu Jan Kotěra oba provozy propojil velkorysou schodišťovou halou s malbami Františka Kysely.
Tak tento dům mi nic neříká, věřím, že prohlídka byla zaujala a že jste se dozvěděli mnoho zajímavého. Díky za přiblížení.
také mi do té doby než jsem navštívila nic neříkal….