Vesec u Sobotky, náves s hasičárnou a obchůdek z filmu Jak dostat tatinka do polepsovny 🙂

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky je unikátní historická obec nacházející se v okrese Jičín, v Libereckém kraji. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších a nejstarších vesnických památkových rezervací v České republice.

Vesnice Vesci u Sobotky byla založena již v 13. století a dnes se v ní nachází celkem 58 památkově chráněných objektů, včetně lidových staveb a sakrálních památek. Mezi nejvýznamnější patří kostel sv. Jana Křtitele a fara, které jsou oba zapsány na seznamu národních kulturních památek.

Kromě kostela a fary jsou v obci zachovány i historické usedlosti, hospodářské budovy, roubené a hrázděné domy, sýpky, brány, zdi a další památky. Tyto objekty jsou dokladem lidové architektury a ukazují, jak vypadala vesnická krajina v minulosti.

Vesnická památková rezervace ve Vesci u Sobotky je velmi dobře udržovaná a zajišťuje péči o kulturní dědictví obce. Je možné si prohlédnout mnoho z památek při procházce obcí a také během řady kulturních akcí, které se zde pořádají.

Tagy:
6 Komentářů
  1. Kristýna Štírová 12 měsíců ago

    Ona i Sobotka je moc krásná. Celkově mám to okolí Prachovských skal a tenhle region moc ráda. Je to super třeba i na to, aby si tam člověk udělal výlety na kole. A nemusí mít ani nutně elektrokolo. Těch kopečků fakt není třeba se nějakým výrazným způsobem bát. Však na to máte celý den. 🙂

  2. Jaroslava Korpášová 12 měsíců ago

    O tomto místě jsem psala též nedávno a snad bych jen podotkla, že okres Jičín nepatří do Libereckého kraje, nýbrž do kraje Královéhradeckého.

  3. Lenka Hudečková 12 měsíců ago

    Hezké místo, o kterém tu nedávno měla příspěvek paní Jarka 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account