Pokud budete vážit cestu na zříceninu hradu Ralsko, neměli byste opomenout ani nedalekou Juliinu vyhlídku. Tu najdete v obci Vranov, nedaleko Mimoně. Podél hlavní komunikace dojdete až na rozcestí, kde zdáli uvidíte skalní útvar místními zvaný „trpaslík“. Ti odvážnější mohou skálu prozkoumat  a vylézt až na vrch. Od trpaslíka pokračujte dále do lesa a po červené turistické značce dojdete k dalšímu skalnímu útvaru, ke kterému vede upravená lesní cesta, která je  v některých místech chráněna dřevěným zábradlím.

Území přírodní památky je možno pohodlně navštívit již od r. 1822, kdy bylo zpřístupněno pomocí schodů vytesaných v pískovci. Z vrcholu Juliiny vyhlídky je pěkný výhled jižním a západním směrem, na osadu Vranov a město Mimoň. Vrchol vyhlídky je uměle upravený a jsou zde patrné kruhové stopy ve skále po původním vyhlídkovém altánu. Odtud nejen shlížela do kraje hraběnka Juliana, ale také se tu odehrála jedna epizoda Rychlých šípů, když v šiškové válce dobývali hrad.

Vyhlídka je přístupná celoročně a výstup zvládnou i malé děti. Auto je možné zaparkovat v severní části obce Vranov u rozcestí pod pískovcovou věží Džbán.

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Ralsko nedáme, už jsme jeli 1000 x okolo a víme, že to je na nás moc…. ale jistě pěkné místo i výhled 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account