Jezero se nachází pod vrchem Hněvín, těsně u přesunutého chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Vzniklo na místě bývalého královského města Most, jež muselo ustoupit těžbě. Vodou se naplnilo v září 2014 a vznikla zde nová rekreační zóna. Otevřeno je od září 2020.

Jezero Most leží v území bývalé těžební lokality Ležáky, která byla založena původně jako důl Richard v roce 1900 a přejmenovaná na důl Ležáky v roce 1945. Těžba uhlí byla definitivně ukončena k 31.8.1999. Samotný lom je zatopen vytvořením neprůtočného jezera. Úroveň hladiny důlního jezera byla se zřetelem na okolní území stanovena na 199,0 m n.m., což je přibližně 30 m pod úrovní okolního terénu. Zatopená plocha má velikost asi 320 ha a maximální hloubka dosahuje 75 metrů. Hlavním zdrojem vody od zahájení napouštění je voda z řeky Ohře, přiváděna do jezera v množství 0,6 – 1,2 m3/s z Nechranické přehrady.

Zdroj: www.kudyznudy.cz

Foto: Nela Vavrova

Tagy:
7 Komentářů
 1. Author
  NelaVávrová 9 měsíců ago

  Děkuji. Přesně tak, české more. Zřejmě je to krása a má to úroveň neboť je to nové. Uvidíme za pár let, jak se to podepíše na místních lidem. Zatím se o to starají krásné. Prý každý rok něco dělají nového. Tento rok hřiště pro děti. Jezdíme hodně po jezerech, výletech. Mají 1*. Konečně pořádně WC, sprchy u pískoviště, slunečníky a lehátka zdarma, posezení ve stínu. Cista voda, strážníci hlídají situaci, stále vynáší odpadky.

 2. Aneta Kollerová Mašková 9 měsíců ago

  Pro koupání a zchlazení jistě krásné místo. Taktéž přeji příjemný a odpočinkový pobyt! 🙂

 3. Lenka Hudečková 9 měsíců ago

  Krása, opravdu české moře. Hezký pobyt ve zdraví, přeji.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account