Česká národní banka (ČNB) je centrální bankou České republiky. Vznikla 1. ledna 1993 po rozpadu Československa a zodpovídá za regulaci a dohled nad měnovou politikou a stabilitou českého finančního systému.

Prvořadým cílem ČNB je udržovat cenovou stabilitu v České republice, což se jí daří stanovením a prováděním měnové politiky. To zahrnuje stanovení úrokových sazeb, regulaci peněžní zásoby a správu devizových rezerv. ČNB je rovněž zodpovědná za vydávání českých bankovek a mincí a působí jako věřitel poslední instance pro české banky.

Kromě své měnověpolitické působnosti vykonává ČNB také dohled a regulaci bank, družstevních záložen a dalších finančních institucí v České republice. Pracuje na zajištění bezpečnosti a zdraví finančního systému, ochraně práv spotřebitelů a podpoře finanční stability.

ČNB je řízena sedmičlenným představenstvem, které je odpovědné za rozhodování o měnové politice a dalších důležitých věcech. Guvernéra ČNB jmenuje prezident České republiky se souhlasem parlamentu.

Celkově hraje ČNB v ekonomice České republiky zásadní roli a její činnost má významný dopad na finanční blahobyt země a jejích občanů.

Tagy:
3 Komentářů
  1. Zajímavý tip na exkurzi, díky moc.

  2. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Ať se lidem v ČNB daří a dělají pro nás jen to nejlepší

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account