Přípravila jsem si pro vás takovou minisérii z Festivalu Evolution
Ačkoli byl festival před zhruba třemi týdny, neměla jsem čas, a hlavně klid, sednout si a sepsat všechny dojmy ze celého sobotního dne, který byl naplněn netradičními ochutnávkami, zajímavými workshopy a fascinujícími přednáškami.
Přemýšlela jsem, jestli jméno Evolution je pro festival příhodné. Ano, vývoj popularity „alternativních“ směrů v poslední době neježe prošel rychlým vývojem, ale nabyl i obrovské množství příznivců. Podívejme se pár let zpátky: bylo běžné, aby se každý druhý stal veganem? Slyšeli jste z každé strany o nějaké nové přednášce, která vám pomůže s osobním rozvojem? Nenechat se očkovat – to přece nejde nebo ano? Bio potraviny, co to je?
Dnes však nemůžeme říct, že bychom tyto pojmy přinejmenším neslyšeli. Musím uznat, že byl tedy brilantní uspořádat festival, kde se celá alternativní společnost sejde a rozšíří si obzory. Skvělý (nejen) marketingový tah.
Možná má „Evolution“ naznačovat tendenci společnosti rozvíjet se, zaměřovat se na věci, které zůstaly opomenuté, vyvíjet se a být zase o krok blíž k smyslu života, životnímu štěstí či novému druhu lidstva 21. století homo sapiens sapiens alternativus…… ale teď vážně 😀
O alternativu se sama zajímám. Třídit odpad mi není cizí, recyklace je moje druhé jméno, bylinky a homeopatika jsou věci u nás doma běžně užívané. Doma si pěstujeme naše „bio“ ovoce a zeleninu, takže si troufám říct, že vím něco málo i o správném pěstování a třeba i o tom, jak opravdu chutná rajče (přiznejme si, že to, co prodávají v zimě v supermarketech, pouze vypadá jako rajče). Nebudu tedy skrývat svoji radost, když jsem zjistila, že se na Ženách objevil článek o festivalu a pak následně testování, kde jsme mohly získat lístky. Nebudu ani zmiňovat to, jak nadšená jsem byla, že jsem se dostala do výběru a získala lístek (děkuji mnohokrát ;-)).
Nadešel ten osudný den, 24.3., a já měla všechno nachystáno, cestu naplánovanou a nezbývalo než vyrazit do neznáma. Upřímně ve Veletržním paláci v Holešovicích jsem nikdy nebyla, ale to nebylo to, od čeho jsem nevěděla, co čekat. Festival o alternativních metodách? Prolétla jsem všechny články, pozvánky i sobotní program a stále jsem neměla představu, co mě čeká. Rozhodla jsem se tedy všechno vyzkoušet, všechno si vychutnat, a hlavně, jít do všeho s otevřenou myslí a bez předsudků. S tímto jsem procházela kolem půl desáté branou a hledala informační stánek, kde bych měla dostat mapu výstaviště.
Info stánek nikde, kontrola taky nikde…a fronta pomalu až ke vstupu. Nepotřebuji být génius, abych přišla na to, že je půl desáté a ono ještě nic nezačalo. Jedno slovo – Praha. Jen já, ranní ptáče z Moravy, si myslí, že v devět by už všechno mohlo být přichystáno. Bingo. Myslela jsem si to špatně 😀
Přicházím a dá se říct, že společně s pár dalšími lidmi, kteří stejně jako já zjišťují, kudy se vlastně dostaneme dovnitř, založíme novou frontu a kupodivu, jsme i mezi prvními, kdo se dostane dovnitř. Tam nacházím můj vysněný info stánek, kde seženu map, seznam vystavovatelů a mimo jiné mi nabídnou i malou Rajecku (čti Rajec vodu). Na to, jak je tento veletrh eko bio a podobně, jsem čekala, že budou mít vymakanější systém a nebudou plýtvat plasty a budou cílit na zero waste (opět špatný předpoklad :D). Ale věřím, že to za pár let vychytají.
U infostánku mě paní vybízí, ať si klidně vezmu časopisy, co právě vyskládává na pult, že jsou prý zdarma. Prohlížím si je a musím uznat, že je mezi nimi mnoho, které jsem si vždycky chtěla přečíst, ale buď mi cena přišla přemrštěná, nebo jsem se jednoduše nedostala k jejich koupi. A předplatné, když každý týden jste někde jinde, to nemá cenu. Vezmu si pár těch, co mě zajímají (výběr je tu obrovský – od Meduňky přes Enigmu až po nějaké časopisy o pečení) a podle plánku začínám pomalu, ale jistě prozkoumávat veletrh.
Stačí pár minut a zjišťuji, že tu mají všechno…opravdu všechno… musím uznat, že tak komplexní veletrh jsem nenavštívila. Můžete si tu koupit ovoce vypěstované u nás, získat voňavku za extrémně výhodnou cenu, která je z Francie, ale i tak mi slečna tvrdí, že na výrobě se podílela i Česká republika, ochutnat veganské dobroty (žádných párků v rohlíku nebo hamburgerů se tu fakt nedočkáte), udělat si test osobnosti nebo si dokonce nechat ušít šaty na míru vlastní duše. Byla jsem, jak v Jiříkově vidění. Tolik podivných lidí na jednom místě (neberte mě špatně, já se taky považuji za divnou tím, že se snažím myslet jinak než mainstream…nebo jsem si to o sobě alespoň myslela :D) a všichni jsou do jisté míry zainteresovaní do nějaké alternativy (chráníme planetu/jsem vegan/věštím s kyvadlem/doplňte si, co chcete).
Na druhou stranu trvá mi pár minut prokouknout, že není veletržní cena jako veletržní cena. Co si budeme povídat – chcete-li biopotraviny, musíte si připlatit, potřebujete-li duchovního kouče, i ten musí z něčeho žít, na druhou stranu při veletrhové euforii spousta lidí zapomíná, že není akční cena jako akční cena. Ano, bylo tu mnoho produktu za výbornou cenu, bylo tu ale i mnoho výrobků, které jsem měla v ruce dřív, než jsem se pomalu přiblížila ke stánku a než jsem se nadála, málem jsem si odnášela něco, co jsem nechtěla a platila za to kolem 2000 (doteď má slečna můj upřímný obdiv, takovou psychologickou manipulaci jsem už dlouho nezažila – věřím, že je ve svých prodejních dovednostech opravdu úspěšná). Proto mějte na paměti, že ne všechno může být tak výhodné, jak se na první pohled zdá. Akce a veletržní cena nemusí znamenat nic. Jestli vás zajímá, jestli jsem si danou věc koupila, tak vás zklamu, nekoupila. Slečně jsem všechny krabičky vrátila, poděkovala jí a řekla jí, že to opravdu nepotřebuju. Ani teď, ani v blízké budoucnosti, ani na další přítelovy či maminčiny narozeniny. Navíc nejsem z těch, co nosí tolik peněz po kapsách.
Upřímně se přiznám, že po tomto incidentu jsem se stáhla z pravého křídla výstaviště, které bylo právě místo plné různých „nakupte výhodně“ věcí, do levé části, kde nejen, že bylo spousta pro mě atraktivních workshopů, ale tato část byla zaměřená i na zerowaste, esoteriku, bylinky apod. Navíc se zde odehrávala většina workshopů a přednášek, které mě zajímaly.
 A ta začalo mé cestování z přednášky na přednášku….
Přednáška č. 1 – Alternativní stavitelství (Přírodní stavitelství a slamáky)
Přednáška č. 2 –  Taichi pro zdraví a dlouhověkost
Přednáška č. 3 – Vliv dětství na naše 4 životní oblasti
Přednáška č. 4 – Dechové cviky a léčivé zvuky
Přednáška č. 5 – Šťastná a zdravá žena: Slovanská jóga
Přednáška č. 6 – Čchi-kung a Taichi, pět elementů proudění energie
Přednáška č. 7 – Bollywoodský tanec
Přednáška č. 8 – Proč boty smrdí a co s tím?
Přednáška č. 9 – Umění ženskosti
Přednáška č. 10 – Harmonie v bydlení podle Feng Shui
Přednáška č. 11 – V každém z nás je obrovský potenciál
A na přednášky a další mé dojmy se podíváme v další článku.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account