Nečtu návody, tlačítka mačkám intuitivně, vyskakovací windows okna na mém PC zavírám náhodně. Většinou mi to dost dlouho prochází, všechno funguje, a když ne, tak vím, kam volat.
O 3D tisku jsem slyšela stejně tak jako o virtuální realitě nebo aplikaci ovládané hlasem. A tak když na mém stole v práci zakotvila na 14 dní 3D tiskárna od Siran Evolution, věděla jsem, že to bude výzva. Krátce jsem si společně s malým Františkem vyslechla, co všechno se dá dělat a zodpovědně jsem v roli testerky přijala výzvu na 14 dní testovat. A musím říci, že moji zodpovědnost a mírnou trému, jestli tam nebude moc čudlíků, vystřídalo Františkovo nadšení.
První večer
K tiskárně jsme dostali krátké zaškolení a informace, že na přiloženém USB je pár základních šablon. Další tvary lze stáhnout na programech Cura (ke stažení do PC) a nebo na webu https://www.thingiverse.com/
První kousek
První tisky byly z přednastavených šablon na přiloženém USB disku, který je součástí tiskárny k přenosu dat z PC do tiskárny. Vyzkoušeli jsme například vytisknout brouka, který se k mému překvapení i rozhýbal. A pokračovali jsme kostrami, ze kterých je možné na vlasec udělat loutku.

První nocovka
Některé kousky zaberou fakt čas, spustili jsme tisk vytouženého mistra Yody, který zabral asi 8 hodin, a tak měl František hned po ránu obrovskou radost a do tisku jsme jich dali ještě několik. 

První tvoření
K tiskárně jsme měli tři základní barvy – bílou, červenou a zelenou. Největší spotřeba byla z bílé barvy, díky které byl pak i dostatečný prostor na dokreslování, což Františka také moc bavilo, a tak Darth Vader dostal hned několik odstínů. 
První byznys
Františkův nápad, že začneme vyrábět svou kolekci Star Wars, kterou budeme prodávat, nadchl všechny strýčky i tetičky, a tak František sklidil i první úspěchy jako malý podnikatel. 😀

První větší výzva
Náročnější tvary potřebují podpěry, protože například ruce do vzduchu nevytisknete. Asi největší výzvou pro nás byl tisk příšeráka, kterého stáhl manžel pro Františka a následných 30 hodin čekali, až se dílo podaří. Na fotce jsou vidět podpěry, následné odstraňování (ano, byl z toho trošku nepořádek) a finální podoba po tisku již včetně dokreslených detailů Františkem.   

První praktická vychytávka 
Asi po týdnu došlo i na mě a chtěla jsem vyzkoušet i něco praktického. Od začátku mě lákal oddělovač vajec, bylo to součástí základních šablon, a tak mám doma i já jednu vychytávku! Plus by to samozřejmě nešlo taky bez anděla, kterého mám hned v několika velikostech, což programy také dovolují (nastavení dle požadované velikosti i typu tiskárny). A i když na mých fotkách vidíte samé „nepotřebné“ radosti, taková 3D tiskárna vám v domácnosti může opravdu pomoci. Třeba vyrobit již nesehnatelné náhradní díly na cokoliv, ztracené lego kostičky anebo další praktické vychytávky nejenom do kuchyně a dílny.

První otázka
Když se vrátím na úplný začátek, tak moje první otázka, než se toto všechno spustilo a tiskli jsme jako zběsilí, byl dotaz: „Z čeho se to tiskne?“ K mé spokojenosti jsem se dozvěděla, že je to škrobový plast. To znamená, že pokud byste si chtěli vytisknout venkovního trpaslíka, tak se „naštěstí“ do pár let rozloží.
Takže závěrem v kostce nebo v čemkoliv si představíte…tohle poprvé fakt doporučuji! Chceme jít přeci s dobou, že, milé ženy? *wine*

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account