Pár let zpět pojem neznámý. Dítě – rovná se být v domácnosti.

Jenže některé dnešní ženy nejsou již takové, jako dřív. Nechtějí sedět doma a sdělovat si s ostatními maminkami informace o mrkvích, omáčkách a plenkách. Chtějí více. Jistě, existuje i další skupina maminek šťastných, že jsou doma a užívají si vytouženého miminka. I to je v pořádku, ale o nich psát nyní nebudu.

Nejtěžší je rozhodování o tom, kdy se do práce vrátit nebo nastoupit do nové. Datum se blíží a vy jste stále více nervoznější, nešťastnější a samozřejmě máte plnou hlavu starostí o to, jak to váš prcek zvládne. Jeden den máte skvělé pocity, druhý den byste nejraději volala šéfovi s tím, že nastoupíte až později.

A pak je to tady. První den není příjemný, odchod z bytu je nekončící, proto doporučuji rychlé rozloučení, pusu a ujištění, že máma se vrátí. V práci milionkrát koukáte na telefon, čekáte nové zprávy, voláte, kontrolujete jako o život, možná si i popláčete – i to je ale v pořádku:-)

Ale najednou zjistíte, že to jde i bez vás, babička nebo chůva se vám dokáží postarat o vaše miminko a nikdo tím netrpí. Domů se těšíte, a to tak, že schody berete po dvou, běžíte a vítá vás rozesmáté a spokojené dítě. Dalším plusem je, že si nepřipadáte jako vycucaná houba, v práci se vás nebudou ptát na plenky, na to jak mixujete zeleninu a maso, nebo jestli už dáváte jiné příkrmy než mrkev…

Samozřejmě, zní to jako pohádka, ale tak růžové to úplně není, milé dámy!

Jste uvnitř stále nejistá, zda se vašemu dítku nestýská, a hlavně smutná, jak vám neskutečně chybí. Budete nevyspalá, neboť se po návratu z práce budete na sto procent věnovat vašemu dítěti. Večeře, koupání, pohádka, uspávání a u některých ještě několikrát za noc kojení. Párkrát zaspíte, budou vám volnější kalhoty, budete unavená, kruhy pod očima zamaskovat také moc nepůjdou, ale pak se to zlepší. Vaše dítě přece nebude maličké věčně. Zvykne si na určitý režim, bude v přítomnosti jiných lidí, nejen s vámi, což mu jen prospěje – a za chvíli budete hledat jesličky nebo školku.

Nicméně stále máte rodinný život a chcete být dobrou mámou. Stanovte si proto pravidla. Odchodem z firmy vaše práce končí, žádné maily, telefonáty, řešení, práce po nocích, žádné přesčasy. Když jste s dítětem, věnujte se plně jemu. To musí pochopit i váš šéf a musíte si to vyjasnit ještě před návratem do práce. Pokud by to netoleroval, určitě bych takový návrat nedoporučovala. Stejně tak v případě, že byste musela celou výplatu dávat do hlídání, postrádalo by to na významu a vy byste nebyla spokojená. Zkuste se poohlédnout nejdříve po někom v rodině, kdo by byl ochoten vám dítě hlídat, nebo v okolí ostatních maminek, které znáte. Existují různé weby, kde vám jistě poradí.

Osobně si myslím, že v dnešní době již šéfové začínají u nás v Čechách tento přístup přijímat a uvědomovat si to, také oni stárnou a mají děti a dokáží ledacos pochopit. Vidí, že maminky, které pracují na zkrácený úvazek, jsou mnohem rychlejší a efektivnější, pracují s elánem, jsou příjemnější a mají vše předem naplánováno, tak jako doma. Ale ženy jako šéfové jsou v tomto směru mnohem vstřícnější, to zcela narovinu.
A nezapomeňte: Svět se netočí jen a pouze kolem dítěte. A když jste spokojená vy, bude spokojené i vaše dítě, stará známá pravda.

Máte i vy podobné zkušenosti? A jak se vám pracuje nebo pracovalo s malými dětmi?
Lenka Nejedlá, Marketing Specialist

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account