Hrad Houska leží na chráněném území se vzácnou přírodou mezi slavnějšími hrady Bezděz a Kokořín. Mluví se o ní jako o Bráně do pekel. Dokonce se tam nachází i peklem, který se pohybuje a vypadá stejně jako krásné krkonošské betlémy. Jenom místo roztomilého Ježíška tam vévodí samotný Lucifer.
Předlohou pro expozici se stala slavná Božská komedie středověkého italského básníka Dante Alighieriho. Hudbu pro pekelnou expozici složil profesor Václav Mazáček a pod jeho dirigentstkou taktovkou ji nahrál Komorní orchestr Dvořákova kraje. Lipové peklo vznikalo v Praze a po jeho přestěhování na Housku se muselo upravovat.

 
V krajině prvního limbu čekají duše na převoz přes řeku Acheron k pekelné bráně. Jsou zde věčně bloudící duše lidí zbabělých, nepokřtěných ale i těch, co ještě neměli možnost poznat Boha. Z tohoto limbu bylo ještě možné vyjít bez trestu a přes očistec vstoupit do nebe.

 
Řeka Acheron (v překladu ,,proud žalu”), tvoří hranici pekla. Přes ní Charón převáží hříšné duše k pekelnému soudu a vyžaduje za převoz mrtých peníz. Tento potomek boha věčné tmy Ereban a bohyně Nykty chrání podsvětí před nevítanou návštěvou veškerého živého.

 
Horní scéna zobrazuje sedmý limbus – druhé okruží, kde jsou duše sebevrahů vrostlé do stromů a jsou ožírány Harpiemi. V dolním obraze se zloději pokouší uniknout plazům. Hříšník uštnutý hadem shoří na popel a vzápětí znovu vstane v původní podobě.
Tak do pekla vážně nechceme! Ale bacha na čerty, možná už pomalu začínají vylézat ze svých děr…..

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account