125
Dneska takové zamyšlení nad tím, zda televize patří do pokoje dítěte. Televize je zdrojem zábavy pro děti i dospělé. Nejeden rodič je tak postaven před dilema: Patří televize do pokojíčku teenagera?
Televize jako dobrý sluha, ale špatný pán
Nejeden rodič striktně usoudí, že v dětském pokojíčku nemá blikající obrazovka jednoznačně co dělat. Máme podlehnout, když potomek usilovně žadoní, že vlastní televizi zkrátka chce, případně si máte zahrát na „drsného“ rodiče a jednoznačně si prosadit záporné stanovisko?
Všeho s mírou, shodují se odborníci. Ti rozhodně nedoporučují pořizovat televizor jakožto samozřejmou součást dětského pokojíčku ještě v době, kdy je dítě malé. A vlastně po televizoru zatím ani nikterak neprahne. Zhruba do dvou let navíc dítě není schopno dění na obrazovce vůbec vnímat.
Vychovávejte potomka sami, nenechte vychovávat TV
Do deseti let věku dítěte by tak dle psychologů v dětském pokojíčku televize vůbec být neměla. Odolejte i pokušení pustit dítku před usnutím pohádku. Víc je potěší, když si s nimi třeba večer budete číst. Výjimku už můžete udělat u starších dětí a teenagerů. Tady se pak vyplatí podívat se na srovnání nejlepších televizí.
Problém totiž přirozeně nepředstavuje samotná televize, ale naše zacházení s ní. Vaše dítě by nemělo před obrazovkou nekontrolovatelně trávit několik hodin denně. V tomto směru je samozřejmě nutné, aby mu dospělí šli příkladem. Jen těžko jej budete vyhánět ven a přemlouvat ho, že si má jít hrát za kamarády, když dítě uvidí, že váš odpolední program tvoří seriály.
Učte děti, že nemají být jen pasivními příjemci programů a využívat televizi coby kulisu. Zorientujte je v televizním programu a zvykněte je vyhledávat si pořady, které je zajímají. Potom je na místě zase přístroj vypnout. Opět se vyplatí uklidit televizi více „z dohledu“, aby nesváděla k tomu ji zapínat zcela automaticky. Pokud to jde, můžete ji uložit třeba do skříňky nebo za závěs.
Kolik času má dítě u televize trávit?
Odborníci se shodují, že je vhodné povolit maximálně hodinu denně. Samozřejmě by rodiče měli mít pod kontrolou i typ pořadu, na které se jejich potomstvo dívá. Jednoznačně zakažte erotické pořady a jakýkoli program s násilnou tématikou.
Váš pubertální potomek už samozřejmě může mít svůj oblíbený seriál. Vlastní televize tak může být řešením v okamžiku, kdy s ním zrovna nechcete sdílet vášeň pro fantasy ságu a u TV v obývacím pokoji se hodláte dívat na vlastní program.
Psychologové však doporučují se ideálně alespoň občas povznést nad leckdy svérázný pubertální vkus. Váš potomek totiž ocení i v tomto kritickém věku společný čas a to, že s ním u obrazovky alespoň občas pár minut strávíte.
Navíc budete mít téma ku společnému hovoru. A rozmluvit pubertálního potomka ponořeného do vlastního světa může být velmi náročné. Pokud vám váš puberťák věnuje pozornost, oceňte to a povzneste se nad „dospělácké“ hodnocení jeho pojetí zábavy.
A co vy jaký máte názor na televizi u dětí? Má vaše dítě televizi v pokojíčku?

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account